Çavuşoğlu: ‘Büyükelçileri çağırın’ dedim, bavullarını toplayanlar olmuş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk’te katıldığı programda geçtiğimiz birkaç güne damgasını vuran 10 büyükelçi krizine ilişkin ilginç ifadeler kullandı.


10 büyükelçinin Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Konseyi bakanlar Komitesi kararları uyarınca serbest kalmasını istedikleri bildir sonrası “hemen talimat verdiğini” belirten Çavuşoğlu, “Hepsini çağırın hadlerini bildirin” dediğini savundu.

“‘HEPSİNİ ÇAĞIRIN, HADLERİNİ BİLDİRİN’ DEDİM”


CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’ya konuşan Çavuşoğlu, “Yapılan açıklama hangi açıdan bakarsanız bakın kabul edilemez bir açıklama. İnsanlar uluslararası platformlarda görüşlerini dile getirebilir, ancak diplomatların bunu yapmaları yanlış, ülkeye ve yargıya talimat verme amacıyla yaptılar. Hemen arkadaşlarımıza talimat verdim, ‘Hepsini çağırın, hadlerini bildirin’ dedim” ifadelerini kullandı.

‘BAVULLARINI TOPLAMAYA BAŞLAYANLAR OLMUŞ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sınır dışı işlemlerine başladıklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine sınır dışı işlemlerine başladık, Pazartesi Kabine’ye arz edecektik. Cumhurbaşkanımızın Eskişehir konuşmasından sonra panik daha da derinleşti. Hazırlıklarımızdan haberdar olan elçiler arasından bavullarını toplamaya başlayanlar olmuş” dedi.

Açıklama imza koyan ABD’nin hatırlatılması üzerine Bakana Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden’ın arkasında olmadığını da iddia ederek, “Açıklamanın arkasında Biden yok, Nordik ülkelerin önerileri sonucunda hazırlanmış bir metin. Bizim edindiğimiz bilgiye göre, genç diplomatlar tarafından hazırlanan açıklamaya onay vermişler” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ