‘Çav Bella’ paylaşımı için Banu Özdemir’in 3 yıl hapis istendi

İzmir'deki cami hoparlörlerinden 'Çav Bella' çalınmasıyla ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen Banu Özdemir hakkında hazırlanan iddianamede 3 yıl hapis cezası istendi.


İzmir’de camiden “Çav Bella” marşının çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan ve geçen günlerde tahliye edilen eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkındaki iddianame tamamlandı.

Cumhuriyet‘te yer alan habere göre Banu Özdemir’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Özdemir, 17 Eylül’de yargıç karşısına çıkacak. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Banu Özdemir’in (BanuOzdemirChp) sosyal medyadaki kullanıcı ismine siyasi bir partinin adının eklendiği ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtildi.


Özdemir’in paylaştığı videoya gelen tepkilerin ardından, “Şaka bir tarafa İzmir Karşıyaka, Konak, Bornova, Buca gibi birçok ilçede farklı camilerden Çav Bella çalındığı videolarını gördük. İzmir İl Müftüsü bir açıklama yapacak mı?” şeklinde bir paylaşımda bulunduğu aktarıldı. İddianamede Özdemir’in yaptığı bu paylaşıma dair ise “ramazan ayında ve bayram arefesinde videoya hiç yer vermeksizin bu videoyu kınaması mümkünken kınamadığı ve alay ederek paylaşım yaptığı” şeklinde yorumlanırken, “şüpheli atılı suça yönelik kastını ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı.

İddianamede Özdemir’in “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunu işlediği iddia edilerek cezalandırılması istendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ