​Çanakkale Belediye Başkanı: 'Burası Kazdağı değil de Arabistan çölü mü'

Kanadalı Alamos Gold şirketinin Çanakkale’nin Kirazlı köyünde yürüttüğü altın madeni projesine ilişkin tepkiler sürüyor.


Alamos Gold’un CEO’su John McCluskey’tan açıklama geldi. McCluskey, Kaz Dağları’ndaki çevre katliamına karşı protestoların “siyasi” olduğunu iddia etmişti. 

Protestolar her geçen gün artarken, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bir yazı kaleme aldı. "Kazdağları hepimizin!" başlığıyla BirGün'de yayımlanan yazısında Gökhan, "Uzun yıllardır verilen büyük mücadeleye rağmen Kazdağlarımız ve Kirazlı köyü yakınındaki alanlar, altın için vahşice şuan talan edilmektedir. Bu talan durdurulmazsa ağaçları keserek oksijenimize kast edenler, hayvaları yuvalarından edenler, yarın siyanürün etkisiyle bizi açlığa ve susuzluğa da mahkûm edeceklerdir" ifadelerini kullandı. 


Belediye başkanı bölgedeki protesto gösterileriyle ilgili şunları söyledi:

"13 gündür su ve vicdan nöbeti olarak adlandırılan bekleyiş ise devam ediyor. İnsanlar işini gücünü bırakıp, gecesini gündüzüne katıp geleceğimizi savunmak adına burada yaşamaya başladılar. Her geçen gün artan kalabalıkla devam ediyor bekleyiş. Zaten hangi duyarlı insanoğlu bu duruma uzaktan bakarak sessiz kalabilir ki? Bu mücadele bir yaşam mücadelesidir. Bu nedenle mücadeleye destek her geçen gün büyümektedir.

Biz bu mücadeleye 2007 yılından bu yana 12 yıldır devam ediyoruz. ÇED sürecinin başından beri buradayız. ÇED’leri iptal ettirdik. Hukuki kazanımlarımız da oldu. Ama burada o kararları dinlemeden ağaç kıyımlarına göz yumuldu. Sayın Bakan diyor ki; ‘oraları Kazdağı değil, Kazdağı 40 kilometre ötede’. Burası Kazdağı değil de Arabistan çölü mü? Tam da Kazdağları burası, tam da göbeği. Çanakkale’nin su kaynağı.

Belediye başkanı olarak neden bunları söylüyorum? Çünkü burası bizim su koruma havzamızın başı. Bu su koruma havzası bize verildi. Buradan Atikhisar Barajına kadar olan suyun güvenliğinden, sağlıklı olmasından ben sorumluyum. Bu mücadeleyi hem bir belediye başkanı sorumluluğu olarak hem de yurttaş vicdanımla veriyorum.

Geçtiğimiz gün asfalt yolda iki karaca çaresizce koşturuyordu, yabancı şirketin maden alanında çamura saplanmış, ölmek üzere olan oğlak duyarlı gençler tarafından görüldü ve kurtarıldı, Serçeler köyümüze kurtlar indiği, köylülerin gece korkudan kahveye çıkamadığı haberleri geliyor. Yılbaşından beri neredeyse bir sürüye yakın koyun orada telef olmuş. Neden? Çünkü ağaçlar kesildi, doğa katledildi. Bu faunada yaşayan tüm hayvanların doğal düzeni bozuldu, yuvaları dağıldı. Bu hayvanlar nereye gidecekler? Elbette ki gıda, barınak bulmak için köylere gelecekler. Eğer böyle devam ederse, köylerde yaşayacak insan bulamayacağız. Çünkü artık her taraf talan edilmiş olacak."

"Diyorlar ki burada siyanür ile altın aramıyorlarmış" diyen Ülgür Göklan, "Çıkarırken de kullanmayacaklarmış. Bunları biz de biliyoruz. Ama cevheri bulup işletme aşamasına geçtiğinde ne kullanacaksın? Siyanür kullanacaksın ve toprağımızı, suyumuzu, havamızı zehirleyeceksin. Bizleri, vatandaşlarımı risk altında bırakacaksın" ifadelerini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ