Çalışmaya zorlanan Kovid-19’lu sağlıkçılar çaresiz

Sağlık çalışanının salgın semptomları olsa bile Kovid-19 testi pozitif çıkana kadar görevine devam etmesinin istendiğini belirten Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Sağlıkçılar yorgun, mutsuz, umutsuz. Acil bir şey yapılmalı” dedi.


Koronaya yakalanma riski 14 kat fazla olan sağlık çalışanları, salgın semptomları olsa bile çalışmaya zorlanmaları nedeniyle zor günler geçiriyor. 160 meslektaşlarını salgından dolayı kaybeden sağlıkçılar, acilen çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ediyor.

HASTA SAĞLIKÇILAR ÇALIŞMAYA ZORLANIYOR


Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre hasta olan sağlıkçıların çalışmaya zorlandığını açıklayan Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Pandemi koşullarında şiddet vakaları tırmanıyor. Kullandıkları kişisel koruyucu ekipmanın bile kalitesinin düştüğü sağlık çalışanları Kovid-19 virüsüne karşı savunmasız bırakılıyor. Sağlıkçılar yorgun, mutsuz ve umutsuz. Büyüyen ekonomik sorunlar da cabası. Siyasi iktidar sorunlarına karşı kör, sağır, dilsiz” dedi.

KOVİD-19’DAN ÖLEN SAĞLIKÇI SAYISI 160’A ULAŞTI

Virüsten hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı 160’a ulaştığını belirten Bacaksız, “Siyasi iktidarın iş bilmez tavrı, sağlık çalışanlarının sağlığını daha da tehlikeye atmaktadır. Sağlık çalışanının salgın semptomları olsa bile Kovid-19 testi pozitif çıkana kadar görevine devam etmesi istenmektedir. Oysa bu durum bulaş riskini artırmaktadır. Bir an önce yeterli sayıda kadrolu sağlık çalışanı istihdam edilmeli, personel açığı kapatılmalıdır. Pandeminin başından beri büyük özveriyle hizmet veren sağlıkçıların çalışma koşulları acil düzeltilmelidir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ