Burhan Kuzu: Yargıyı arayan ne ilk ne de son kişiyim!

Uyuşturucu baronu İranlı Zindaşti’nin tahliye edilmesiyle ilgili yargıya baskı yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu,Yargıyı arayanın ne ilk ne de son kişiyim dedi.


Haber Global kanalında bir programa katılan Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nin tahliye edilmesi olayında hakkında “nüfuz ticareti” suçlamasıyla açılan davaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kuzu, “Türkiye’de siyasetinde yargı hissi arayan ne ilk benim ne de son benim. Binlerce arayan var. Bunlar gayet doğal olan şeyler” ifadelerini kullandı.

KUZU: HÂKİMİ ARAMAK SUÇ OLMAKTAN 2014’TE ÇIKARILDI


Hakimleri aramanın 2014 yılında suç olmaktan çıkarıldığını söyleyen Kuzu, şunları söyledi:

“Uyuşturucu baronu deyince, sanki adam baronluktan yatıyor da baronluktan çıkarmış, uyuşturucu suçundan çıkarmış gibi… Adam ‘ben baron değilim’ diyor, ‘ben baronsam Türk yargısı niye beni içeri atmıyor’ diyor. Onun dediğini söylüyorum, savunmak anlamında söylemiyorum. Ben ısrar etmedim, benim aradığım dönemde dava açılmamıştı ve dava açılmadan hâkimi aramak suç olmaktan 2014’te çıkarılmıştı. Türkiye’de siyasetinde yargı hissi arayan ne ilk benim ne de son benim. Binlerce arayan var. Bunlar gayet doğal olan şeyler. Yargıyı ben aradım hadi bunu yap, konuşma önemli. Benim nüfuz olarak aradığım zaman bulunduğum konum talimat vermeye müsait değildi.”

HÂKİM CEVDET ÖZCAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞTI

Uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti’nin 3 kişinin tahliyesine karar veren İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimi Cevdet Özcan görevden uzaklaştırılmıştı. Hâkim Özcan’ı Kuzu’nun aradığı ileri sürülmüş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Kuzu hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonucunda Kuzu hakkında “nüfuz ticareti” suçundan dava açılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ