BM uyardı: 2 milyon Suriyeli Türkiye’ye sığınabilir

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin İdlib bölgesindeki çatışmaların yoğunlaşması halinde yaklaşık 2 milyon Suriyelinin Türkiye’ye sığınabileceği uyarısında bulundu.
BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis konuya ilişkin yapığı açıklamada, “Bu çatışmalar daha da şiddetlenir ve ölenlerin sayısı yükselmeye devam ederse yüz binlerce, hatta 1 veya 2 milyon Suriyeli, Türkiye sınırına doğru yol alabilir.” diye konuştu.


Moumtzis, uluslararası hukuka aykırı olmasına rağmen Rusya ve Suriye ordusunun, sivillerin yoğun yaşadığı bölgeleri, hastaneleri ve okulları hedef aldığını ileri sürdü.

MUHALİFLERİN KALESİ

İç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde olan Türkiye sınırındaki İdlip, İç göç ile nüfusu 4 milyona ulaştı. İdlib’in merkezi, Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, Esad rejiminin operasyonlarını en yoğun şekilde sürdürdüğü bölgelerin başında geliyor.

Şam yönetimi, Rusya’nın hava desteğiyle İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne 25 Nisan’da başlattığı geniş çaplı saldırılarla şuana kadar 100 kilometrekare civarında bir alanın kontrolünü ele aldı. Bölgede şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ