Bloomberg yazdı: Maduro’dan 'Türkiye’de hesap açın' talimatı

Venezuela’da yönetim krizi yaşanmaya devam ediyor. İki devlet başkanının olduğu ülkede muhalif lider Juan Guaido, Nicolas Maduro’ya görevi bırakma çağrısı yapıyor. Maduro ise askeri göstererek iç savaşla tehdit ediyor.
Bu süreçte başta ABD olmak üzere birçok ülke Guaido’ya desteğini açıklarken aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeler ise Maduro’dan yana saf tutuyor.

Türkiye’nin Venezuela ile altın ticareti ABD’nin radarına girerken Bloomberg haber ajansından dikkat çeken bir iddia geldi.

Ajans, Venezuela'da Nicolas Maduro yönetiminin 50'den fazla şirkete Rusya, Türkiye, Çin ve Hindistan'da banka hesapları açmaları yönünde çağrıda bulunduğunu yazdı.


Venezuela hükümeti 2018'de 900 milyon dolar değerinde altını rafine edilmesi için Türkiye'ye göndermişti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Maduro yönetiminden yetkililer ile şirket temsilcileri arasında gerçekleştirilen bir toplantıda konunun gündeme geldiği belirtilen haberde, "Maliye Bakanlığı bu ülkelerde nasıl banka hesabı açılabileceğini öğretmek adına bilgilendirme toplantıları düzenlemeyi planlıyor" deniyor.

Şirketlerin uluslararası ödemelerini bu ülkelerde açacakları banka hesapları üzerinden yaparak yaptırımların etrafından dolaşmaları tavsiye ediliyor.

Venezuela’da tam bir katastrofi yaşanıyor. Ülkede en temel gıda ve temizlik malzemelerine dahi erişim enflasyonun yüzde 360 bine ulaşmasıyla birçok Venezuelalı için imkânsız hale gelmiş durumda.

Konuya yakın iki yetkiliye dayandırılan Bloomberg haberinde, şirketlerin iktidarı zor duruma düşürmek adına üretimi yavaşlatması halinde hükümetin gerekli adımları atarak söz konusu firmaları cezalandıracağı uyarısının da yapıldığı aktarılıyor.

Venezuela'nın Ekonomiden sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Tareck El Aissami, ocak ayında Türkiye'ye gelmiş ve Venezuela altınlarının rafine edildiği Çorum'daki Ahlatcı Altın Rafinerisi'ni ziyaret etmişti. Tareck El Aissami'ye, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile Belediye Başkanı Zeki Gül eşlik etmişti.

Aissami tarafından yönetildiği belirtilen toplantıda, şirket yöneticilerinden ürün fiyatlarına daha fazla zam yapmamalarının da istendiği belirtiliyor.

Haberde, "Hükümet yetkilileri ülkenin resmi döviz kuruna çıpalı bir fiyat artırım modeli üzerinde çalıştıklarını belirtti" ifadesi kullanılıyor.

Ülkenin en büyük gelir kaynağı olan petrol endüstrisi de son olarak ABD yaptırımlarının hedefi olmuş, kamuya ait petrol şirketinin ABD'deki mal varlıkları dondurulmuştu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ