Bloomberg: Trump yönetimi Türkiye’ye S-400 yaptırımlarını değerlendiriyor

Türkiye ile ABD arasında gerginlik konusu olan ve Türk pilotlarının F-35 eğitiminin durdurulmasına neden olan S-400 krizine ilişkin Trump yönetiminin Ankara’ya uygulayacağı yaptırım paketi üzerinde değerlendirme yaptığı belirtildi.Bloomberg News’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi Türkiye’yi Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alımı konusunda cezalandırmak için üç yaptırım paketi üzerinde düşünüyor.


Haberde, Türkiye'nin S-400 alması durumunda F-35 satışının durdurulmasına ek olarak başka seçeneklerin de uygulanabileceği ifade ediliyor.

En çok destek gören seçeneğin, Türkiye’nin kilit savunma sistemi sektöründeki bazı şirketleri “ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” olarak bilinen ve Rusya ile işbirliği yapan kurumları hedef alan CAATSA kapsamında hedef alınması olduğu belirtildi.

Yaptırımlar, bu şirketlerin ABD’nin finansal sistemine erişimini keserek ABD’den parça alımı ve ABD’ye satış gerçekleştirmelerini neredeyse imkânsız kılıyor.  

ABD Savunma Bakanı Vekili  Patrick Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a “ihtar” niteliğinde S-400 mektubu gönderilmişti. Mektupta Ankara’nın S-400 alımından vazgeçmemesi durumunda Türkiye’nin F-35 programından tamamen çıkarılacağı ve CAATSA yaptırımlarının uygulanacağı ifade edilmişti. Mektupta, Ankara’ya S-400’lere ilişkin nihai kararını vermesi için 31 Temmuz’a kadar süre verilmişti. Bu süre tamamlanmadan Türk pilotlarının F-35 eğitiminin durdurulduğu açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “S-400’ler alınmıştır, bu iş bitmiştir” demişti. Rusya’dan da S-400 programında bir değişiklik olmadığı yönünde açıklamalar gelmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ