Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na zorla bağış toplanmaya başlandı

Erdoğan’ın başlattığı Korona kapmanyası için kurumlar çalışanlarından zorla kesinti yapmaya başladı. İnternete düşün ilk iki kesinti belgesi Yargıtay ve Botaş’dan.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korona için yardım kampanyası başlatmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Bütün ülkeler halkına para dağıtırken, Türkiye’de devletin halktan para istemesine yönelik eleştiriler sürerken, kamuda ilginç bir uygulama başladı.

Kamu kurumları çalışanlarından talimatla zorunlu kesinti yapmaya başladı. Üstelik bu kanun dışı uygulamaya ilk imza atan Yargıtay oldu.


Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın imzasıyla yayınlanan duyuruda, kurum personelinden derecesine göre 1000 ile 100 TL’den az olmamak üzere “Biz Bize Yeteriz Kampanyasına” bağış yapmaları istendi.

Paranın 20 Nisan 2020’ye katar yatırılması gerektiği belirtilirken, Yargıtay’ın kampanyaya kurumsal mahiyette katılmaya karar verdiği yazıda ifade edildi.BOTAŞ OTOMATİK KESECEK

Yargıtay personeline ödeme emri gönderirken, BOTAŞ ise personelinin maaşından otomatik kesinti yapma kararı aldı.

Personelin cep telefonlarına gönderilen kısa mesajda, Nisan ayı maaşlarından 400 ile 200 TL arasında kesinti yapılacağı belirtildi. Eğer personel yapılacak bu otomatik kesintiden az ya da fazla yapmak isterse, BOTAŞ yönetiminden Kübra Karaveli ile irtibat kurmaları istendi.BAĞIŞ YAPMAYANA FİŞLEME KORKUSU

Yargıtay ve BOTAŞ’ın bağış duyuruları, zorunlu bağış uygulamasından rahatsız olan personel tarafından internete düşürüldü. Çalışanlar bağış yapmayan ya da karşı çıkanın fişleneceği korkusunu taşıdıklarını belirtirken, kurum idarecilerini iktidara yaranmaya çalışmakla suçladılar.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ