‘Bir kısım medyayı’ suçlayan Yargıtay Başkanı: Yargı, bağımsız ve tarafsız

Türkiye'de yargıya güvenin yüzde 20 seviyesine düşmesi tartışılırken Yargıtay Başkanından 'Türkiye'de yargının bağımsızlığını hiçbir zaman yitirmediği' açıklaması geldi.


Yaş haddi nedeniyle 23 Mart 2020’de onursallığa ayrılan Yargıtay Onursal Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit için adının verildiği Yargıtay İsmail Rüştü Cirit Konferans Salonu’nda “vefa programı” düzenlendi.

Burada konuşan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Cirit’in kendisine ve birçok yargı mensubuna “ağabeylik” yaptığını söyledi.


‘BİR KISIM MEDYAYI’ SUÇLADI, ‘YARGI BAĞIMSIZ’ DEDİ

Yargının zor günlerden geçtiğini ancak iyi bir sınav verdiğini iddia eden Akarca, “Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda özellikle bir kısım medyada koparılan fırtınaların doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Önce algı oluşturuluyor, oluşan algının üstünden olgularla hareket edilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

‘YARGI BAĞIMSIZLIĞINI VE TARAFSIZLIĞINI HİÇBİR ZAMAN YİTİRMEDİ’

14 bin civarında mesleğe yeni giren ve 5 yılın altında kıdeme sahip hakim ve Cumhuriyet savcıları olduğunu kaydeden Akarca, “İstinaf sistemimiz, 20 Temmuz 2016’da yürürlüğe girdi ve faaliyete geçirildi. Bir F... badiresiyle karşı karşıya kaldık, hain bir darbe girişimiydi. Bundan tabii ki yargımız ve bütün kurumlarımız etkilendi. Bununla birlikte yargı gerçekten de çok güçlü, olumlu ve gerçekten de yerinde bir sınav verdi. Bağımsızlığını ve tarafsızlığını hiçbir zaman yitirmedi yargı” iddiasında bulundu.

MİLLET YARGIYA GÜVENİYORMUŞ

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre yargı güvenin yüzde 20’ler seviyesine düşmesine ilişkin bir yorumda bulunmayan Yargıtay Başkanı Akarca, “Milletimizin yine de yargıya güven duyduğunu ve güvenmesi gerektiğini biliyoruz. Başka bir yargı burada bulmak mümkün olmadığına göre, herkesin konuşmalarında, söz ve eylemlerinde son derece dikkatli olması gerekir” dedi.

‘HAK ARAMA YOLU SONUNA KADAR AÇIK’

Kamuoyunda tartışılan yargı kararlarına değinen Akarca, hakim ve savcıların kararlarının temyize açık olduğunu, kanuni şartların oluşması halinde yargılamanın yenilenmesinin de mümkün olduğunu belirtti. Akarca, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının da bulunduğuna işaret etti. Akarca, “Türkiye’de hak arama yolu sonuna kadar açıktır. Bunun mücadelesini de yargı vermektedir. Yargı üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirme çabası ve gayreti içindedir” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ