Binali Yıldırım'dan Paradise papers hakkında açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, ABD’ye gidişi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.
Başbakan, ABD cephesinden dün vizelerle ilgili yapılan açıklama için “Hukuk devletinde güvence söz konusu olmaz” dedi.

PARADİSE BELGELERİ: 

Başbakan Yıldırım, Cumhuriyet gazetesinin gündeme getirdiği ve Paradise dosyalarında da yer alan çocuklarının “Off- Shore hesapları”na ilişkin haber ile ilgili şunları söyledi: 


Dün bir gazete ‘şahsım ve ailem hakkında offshore şirketleri var’ diye haber yapıyor. Vatandaşlarımızın gerçeği öğrenmesinde fayda var. Ben gemi inşa ve makine mühendisiyim, hayatım boyunca bu işi yaptım. Siyasete başlayınca da evlatlarıma bıraktım. Onlar kendi işini ben kendi işimizi yapıyorum. Siyasete başlarken çocuklarıma tavsiyem oldu, devletle hiçbir zaman iş yapmayacaksınız. Devletin bankalarından hiçbir kaynak kullanmayacaksınız.

ÇOCUKLARIM DÜNYANIN HER YERİNDE İŞ YAPIYOR

Denizcilik küresel bir iştir, dünyanın her yerinde iş yapıyorlar. Bunun gizli saklı bir tarafı yok, burada iş çeviriyorlarmış gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye ve başka ülkede bir kişi hakkında ticari faaliyetleri hakkında bilgi almak isterseniz her türlü bilgiyi alabilirsiniz. İnternet üzerinden 2 dolar ödeyerek herkes hakkında bilgi alabilirsiniz, bunların sır özelliği yok. Bunlar açık seçik faaliyet gösteren şirketlerdir. Bu iddia yeni de değil, bu gazete ilk defa 2008’de bunları gündeme getirdi. Şimdi de aynı haberi büyük bir usulsüzlük olarak yapıyorlar. Benim siyasetçi olmam nedeniyle çocuklarımın faaliyetleri üzerinden haber yapmaları egzotik bir iştir.


Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok. Buradan davet ediyorum, her türlü soruşturma yapılabilir. Biz onurumuzla varız, ülkemiz ve milletimiz için bütün ömrümüzü verdik, en büyük servet itibarımızdır. Para bugün vardır yarın yoktur. ‘Vergi vermiyor’ diye itham ediyorlar, bu haberi yaptıklarında çocuklarımın şirketi İstanbul’da en fazla vergi veren şirketler arasında yer alıyor. İnsanların kafasını karıştırmaya luzüm yok. Bana ‘milli değil’ diyenlerin apar topar memleketten kaçmasını vatandaşlar bilmelidir.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ