Bildirici'den Bilal Erdoğan'ın vakfına kamu spotu ayrıcalığına itiraz: 'Ortada ok yok'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Faruk Bildirici, Malazgirt Savaşı’nın yıldönümü için Okçular Vakfı’nın hazırladığı kamu spotlarının televizyonlarda gösterildiğini söyledi.


Bildirici durumun, televizyonlarda yayınlanması zorunlu olan kamu spotları yönergesini ihlal ettiğini belirtti.

Kişisel Twitter hesabından paylaşım yapan Bildirici, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın vakfın mütevelli heyeti arasında olduğunu hatırlatırken Malazgirt Savaşı’nın bir vakıf veya siyasi parti tarafından sahiplenemeyeceğini savundu. Bildirici, “Böyle bir kutlamanın spot filmi hazırlanacaksa da bunu yapacak olan bir vakıf değil, kamu kurumları, üniversiteler Türk Tarih Kurumu’dur” diyor.

 
İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nin bu spot filmleri bir etkinlik duyurusu olarak nitelendirmesini dile getiren Bidirici, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Kamu spotlarının amacı etkinlik duyurusu olamaz. Halbuki bu spotlarda faaliyet tanıtılıyor. Okçular Vakfı’nın etkinliklerini duyurmasının yolu ücretsiz yayınlanacak ve siyasi iktidarla yakınlığı nedeniyle ayrıcalıklı işlem görecek kamu spotları olmamalıydı. Okçular Vakfı, böyle bir etkinliği duyuracaksa, müzik ve film festivallerinin tanıtımlarında olduğu gibi reklam kuşağında ve bedelini ödeyerek duyurmalı. Yarın başka vakıflar da düzenleyecekleri etkinliklere kamu spotları hazırlayıp ücretsiz yayınlanması için RTÜK’e başvurabilirler."

Tanıtım filmlerinin içeriğine de değinen Bildirici, “Okçular Vakfı spotlarında ok olmaması ve kılıcın başrolü oynamasının garipliğini bir yana bırakırsak, kamu spotlarında siyasi figür ve mesaj da olmaması gerekir” ifadesini kullanıyor.

Yönergeye karşı durumu yineleyen Bildiri, “RTÜK yönergesine göre kamu spotları başvurusunun RTÜK’e en az 15 gün önce yapılması gerekir. Okçular Vakfı’nın başvurusu ise Üst Kurul toplantısından bir gün önce yani 20 Ağustos’ta yapılmış, alelacele Üst Kurul gündemine alınmış ve 22 Ağustos’ta yayınlanmaya başlamıştır” diye de ekliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ