Beştepe’de ‘VIP’ cuma namazı: Safları gevşek ve dağınık tuttular

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan namaz öncesi yapılan açıklamada Türkiye’de sadece Ankara’da bulunan Beştepe Cami’sinde, çok az sayıda katılımla ve salgına karşı 'gerekli tedbirler' alınarak Cuma Namazı kılınacağı duyuruldu.


Diyanet İşleri Başkanlığı Beştepe Camisi’nde az sayıda katılımla cuma namazı kılındı. Az sayıda katılımla, salgına karşı ‘tedbirler’ alınarak kılındığı öne sürülen cuma namazına ‘seçilmiş’ cemaat katıldı.
Mekke’de bulunan Kabe’de, Medine’deki Mescid-i Nebevi’de ve müslümanların ilk kıblesi Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınmazken Beştepe’de kılınmasını Diyanet İşleri Başkanlığı şöyle açıkladı:

“İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumun şiarlarından biri olan bu ibadetin devam etmesi ve cuma namazına gidemediği için milletimizin yaşadığı üzüntünün bir nebze giderilebilmesi adına;

Türkiye’de sadece Ankara’da Beştepe Millet Camii’nde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen çok az sayıda katılımla ve salgına karşı gerekli tedbirler alınarak Cuma Namazı eda edilecektir.”

Diyanet açıklamasına göre; Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş’ın okuyacağı hutbeyi vatandaşlar televizyon aracılığıyla dinleyebilecek.”

CAMİLERİN KAPATILMASI KARARI ALINMIŞTI

Diyanet İşleri Başkanlığı, 19 Mart’ta koronavirüs önlemleri kapsamında bir açıklama yaparak, Cuma günleri camilerin kapatılması ve sela okunmaması kararı almış, konuyla ilgili olarak olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan da destek istemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ