Başına ödül konulan PKK’lı bir yılda üç kez öldürüldü

Başına 300 bin TL ödül konulan PKK’lı Avras’ın ayrı zamanlarda üç kez öldürüldüğü açıklandı. Ödülün üç kez verilip verilmediği meçhul.


PKK’lı Abdülkerim Avras’ın 2018 yılında dört ay arayla Giresun ve Tunceli’de yaşamını yitirdiği açıklandı. Son açıklama geçtiğimiz Haziran ayında İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. Ailesi bir kişinin üç kez ölüm haberinin verilmesine tepkili. Israrla savcılığa başvuran aileye aylar önce öldürülmüş baş ve göğüs kısmından tanınmayacak bir ceset verildi.

Avras’ın ilk olarak Giresun’un Yağlıdere ilçe kırsalında 12 Eylül 2018 tarihinde çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdiği açıklandı.


Ardından 21 Aralık 2018’de Tunceli’nin Munzur Vadisi’nde çıkan çatışmada yaşamını yitirdiği açıklandı.

Son olarak 23 Haziran 2019’da İçişleri Bakanlığı bir kez daha öldürüldüğünü açıkladı.

Bakanlığın son açıklamasında “Dersim Saha Basın Sorumlusu Rızgar kod adlı Abdulkerim Avras’ın 300 bin TL ödülle Terörden Arananlar Listesi’nde gri kategoride yer aldığı tespit edilmiştir” denildi.

BAKUR FİLMİNDEN A HABER’E UYARLAMA

İlk ölüm haberinden sonra yandaş medyada “PKK’nın önemli ismi öldürüldü” diye yoğun propaganda yapıldı ve Avras’ın ölümüne ilişkin Tunceli’de bir mağarada öldürüldüğü görüntüsünü yayınlandı. Ancak söz konusu görüntüler yönetmenliğini Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun gerçekleştirdiği “Bakur” isimli belgeselden kesitler olduğu ortaya çıktı.

AİLESİ CESEDİ BULAMADI

Ailesi her açıklamadan sonra cesedini almak için Savcılığa başvurdu. Ancak ceset hakkında bir bilgi verilmedi. Son açıklamadan sonra Malatya Adli Tıp Kurumu’na giden aileye, uzun süredir bekletilen ve çürümeye başlanan bir cenaze teslim edildi.

Kendilerine verilen cenazenin eski olduğunu belirten ağabey Hasan Avras, MA’ya yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Morg bile sayılmayacak bir yere götürüldük. İnsanlık dışı görüntüler vardı. Cenazeler yerde üst üste atılmıştı. Kardeşim olarak bana gösterilen cenazenin baş kısmı ve göğüs kısmı tamamen yanmıştı. Morg görevlisi bize ‘Bu cenazeler yeni değil. Epeydir buradalar’ diye belirtti. Cenazeyi toprağa vermek üzere götürdüğümüzde yolda tabutu açıp bakan asker de, ‘Bu yeni cenaze değil’ dedi. Cenazeyi yıkayamadık bile. Adeta çürümüştü.”

ÖDÜL ÜÇ KERE Mİ VERİLDİ?

Son dönemde arananlar listesinde ve başına ödül konmuş PKK’lıların öldürüldüğüne ilişkin sıkça yayınlar yapılıyor. Avras’ın üç kez öldürüldüğünün resmi olarak açıklanması, ödülün farklı zamanlarda üç kez verilmiş olabileceği iddiasını gündeme getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ