‘Barış ve birlikteliğin en harika örneklerinden oldunuz’

Sahraaltı’nın en büyük camisi olan Nizamiye’de, Güney Afrika’nın farklı din temsilcileri, siyasetçiler, sanatçılar ve toplumun her kesiminden tanınmış insanlar iftar sofrasında bir araya geldi.Turkuaz Harmoni Enstitüsü ve Nizamiye idaresinin birlikte organize ettiği iftar etkinliği caminin geniş avlusunda düzenlendi. Farklı din adamlarının söz aldığı programda Yeni Zelanda ve Sri Lanka saldırıları kınandı ve birlikte yaşamanın önemine vurgu yapıldı. Nizamiye imamının dua edip ezan okunmasıyla iftarlar açıldı ve konuşmalar devam etti.

İftardan sonra kürsüye gelen Güney Afrika Orman, Balıkçılık ve Çevre İşleri Bakanı Barbara Creecy yaklaşık 300 misafire şöyle hitap etti: “Benim Turkuaz Harmoni Enstitüsü ile ilişkilerim yıllar öncesine gider. Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın beni bakan olarak atanmasının üzerinden 72 saat geçmeden Turkuaz’ın davetiyesine katılmaktan büyük onur duydum. Turkuaz’ın faaliyetlerini takdir ediyoruz. Yeryüzünde, bu kadar farklı dinlerden, farklı kültürlerden insanların beraber oturabileceği, böyle bir harmoni içinde iftar yapacağı başka hiçbir yer yok. Bu iftarın benzerini bütün ülkede organize edebilirsek bir düşünün oluşacak barış ortamını ve dayanışmayı. Turkuaz’ın bu iftar programı farklı insanları biraraya getirmesiyle, bizim ülkemizde geliştirmek istediğimiz ulus inşasının (nation building) en harika örneklerinden biri.”Güney Afrika Orman, Balıkçılık ve Çevre İşleri Bakanı Barbara Creecy“Ben Gauteng eyaleti eğitim bakanı iken bir çok okulununuzu (Star Kolejleri) ziyaret ettim ve eğitime yaptığınız mükemmel katkıları gördüm.”diyen Bakan Creecy, bugünlerde zor durumda olan Hizmet insanlarının yanında olacaklarının mesajını verdi.

“Güney Afrika’da toplumsal birliktelik için önemli bir örnek”

Yeni kabinede bakan olarak yer alan Creecy, iftar programının Güney Afrika’da siyasiler arasında ve toplumdaki bölünmüşlüğü tamir etmek için güzel bir örnek olduğunu belirtti. Creecy TR724’e ise şu açıklamalarda: “Hepimiz farkındayız ki altıncı hükümeti kuran Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın karşısında duran en büyük mesele toplumdaki birlikteliği sağlamak ve ülkemizde gelişen bazı çatışma durumlarını tamir etmek. Bana göre bu akşamki iftar yemeği, farklı dinlerden insanların birbirleriyle hoşça vakit geçirmeleri, farklılıklarını kabul etmekleri noktasında, insanların nasıl ve ne şekilde biraraya gelmelerine örnek olmasıyla Güney Afrikalılar için çok önemli”.

Cape Town’dan gelerek program katılan, Uluslararası Güney Afrika Barış Koleji Direktörü Şeyh Ighsan Taliep, “Bugün burada farklı dinden insanlarla evrensel sevgi, merhamet ve insanlık paydası etrafında buluştuk. Bu iftarda dinlerarası diyaloğun sanatını gördük. Turkuaz’ın programına hayran olduk” dedi.

Güney Afrika Kiliseler Konseyi Genel Sekreteri Piskopos Malusi Mpumlwana da programa katılanlar arasında idi.

‘Selamun Aleyküm’ diye söze başlayan Piskopos kürsüde şunları söyledi, “Bu iftar Güney Afrika’nın demokrasisinin meyvesidir ve yeni demokrasimiz de görmek istediğimiz de bu manzaradır. Biz Güney Afrikalılar geçmişte çok acılar yaşadık, ve acı çekenleri onure ettik. Bu iftar geçmişteki ırkçı rejimin ayrıştırdığı insanların yaralarını sarmaya bir örnek, daha fazla organize edilmedi.”

Nizamiye’nin zemin katındaki şadırvanlı salonda, faaliyete geçtiği 2012 yılından beri Ramazan aylarında her gün yaklaşık 400 kişiye iftar veriliyor. Komplek içindeki klinik ve çarşı ile Türk camisi olarak bilinen Nizamiye, Johannesburg şehrinde her kesimden insanın buluşma noktalarından.


Kaynak: TR724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ