Bakanlık aile hekimlerini Kovid-19 ile mücadelede yalnız bıraktı

Salgınla mücadele ederken azalan personel sayısı sonrası iş yükleri artan aile hekimleri, uygulanan yanlış politikalar ve verilmeyen ekipmanlar nedeniyle hayatlarının riske atıldığını vurguluyor.


Pandemide yedinci ay geride kalırken koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ediyor. Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının sayısı 100’ü geçti. Hekimler ve sağlık çalışanları aşarken ülkenin dört bir yanında ‘tükendik’ diye sesleniyor.

AİLE HEKİMLERİ SÜRÜNTÜ NÖBETİNDEN ŞİKAYETÇİ


BirGün’den Yaren Çolak’a konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Tokat Şube Başkanı Dr. Sercan Dere, uygulanan yanlış politikalar nedeniyle yurttaşların da riske atıldığına dikkat çekti. Dere, aile hekimlerinin vatandaşla temas halinde olduklarını belirterek, “Yurttaşlar devlet hastanelerinde Kovid riski olduğunu düşündüğü için aile sağlığı merkezlerine geliyor. Gün içerisinde yaklaşık 100 hastayla temas halindeyiz. Bir de akşam bizi devlet hastanelerinde sürüntü alma nöbetine yolluyorlar. Yeşil bölgede olsak yine tamam. Ama biz bu şekilde aile sağlığı merkezine gelen hastalarımızı da riske atıyoruz. Direkt sabah taşıyıcı olarak poliklinikte oluyoruz” dedi.

KOVİD’E KARŞI EKİPMAN YOLLANMADI

Aile Hekimi Dr. Hazar Cırık da ekipman sorununa değinerek, “Kovid-19 ‘un başında koruyucu ekipman eksikliği sorunumuz yoktu. Ancak süreç içerisinde bu soruna karşılaşmaya başladık. Yaklaşık iki hafta önce bakanlıktan yazı geldi. ‘Aile hekimlerine ekipman yollanmasın’, ‘kişisel koruyucu ekipmanlarını kendileri alsın’ dendi. Gün içerisinde çok fazla hastayla temaslıyız, ekipman yollanmaması bizleri riske sokuyor. Pandemi sürecinde ASM hasta sayısı arttı. Ve biz ASM’lerde randevulu çalışma yapmadığımız için hem hastalar hem bizler için temas ve bulaş ortamı yüksek” dedi.

RİSK GRUBUNDAKİ HEKİMLER ÇALIŞTIRILIYOR

Risk grubunda olmalarına rağmen çalışmak zorunda bırakılan hekimler olduğuna işaret eden Adana AHEF Şube Başkanı Dr. Yakup Şahin ise “Adana’da şu an yaklaşık 23 hekim Kovid tedavisi görüyor, bunlardan yedisi aile hekimi ayrıca 100’e yakın sağlık çalışanı da pozitif. Bu riskli ortamda idari izinli sayılması gereken hekim arkadaşlarımıza ‘yeterli hekim yok’ diyerek izin verilmiyor. Gebe, astım, KOAH, kanser tedavisi gören hekimler de eleman yetersizliği bahanesi ile idari izinli sayılmadı” diye konuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ