Bakan ağzından kaçırdı: IŞİD'e bel bağlamamak lazım!

Mevlüt Çavuşoğlu, 61 şehidin verildiği EL Bab'da süren harekatın ardından hedefin Rakka olduğunu söyledi. Bakan, Erdoğan'ın Esed rejimini yıkmak için zamanında ittifak yaptığı IŞİD'le ilgili bilinçaltını açığa vurdu.
Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Arabistan Krallığı'nın Dışişleri Bakanı ,Adel Bin Ahmed Al- Jubeir ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"DAEŞ GİBİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE BEL BAĞLAMAMAMIZ LAZIM" 

Bakan Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlarken şöyle dedi: Önümüzdeki süreçte DAEŞ için 3 tane kritik şehir var. Bunlardan bir tanesi El Bab , Rakka Irak'ta da Musul. Bu şehirlerden DAEŞ'in temizlenmesi için ortak mücadele etme konusunda iradeyi de belirtmişlerdir. El Bab Operasyonu'nun bir an önce tamamlanması gerekiyor. Bundan sonraki hedef Suriye'de Rakka Operasyonu'dur. Özel kuvvetlerimizi devreye sokabiliriz. DAEŞ gibi terör örgütlerine bel bağlamamamız lazım. 


"IŞİD'e el bağlamak" sözü bir pişmanlığa işaret ediyor. Zira Arap medyasında da sık sık eleştirildiği gibi Erdoğan, "ılımlı muhalefetle" Esed'i 3 günde devirip Emevi Camii'nde namaz kılamayınca EL Kaide, IŞİD ve bağlantılı örgütlerle iş tutmuş, yani onlara "bel bağlamıştı."

Son dönemde ise Erdoğan, el Nusra ile Rusya arasında aracı olmuş, Halep'teki EL Kaide'yi ateşkese zorlamış ancak örgüt müttefiki Erdoğan'ın sözünü dlnlememişti. 
Diğer yandan Rakka'da Türk askerlerini yakan IŞİD, MİT'le esir takası müzakerlerinde "razı edilememiş," askerlerimizi Türkiye'ye iade etmemişti. 

İşte bunlar ve daha derinde yürüyen ilişkiler, AKP'nin IŞİD'e nasıl bel bağladığını ortaya koyuyor. 
Bakan Çavuşoğlu da bilinçaltı bir atıfla olsa gerek, bu bel bağlama hatasını tekrarlamamak için hatırlatma yapıyor... 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ