Bahçeli’ye kendi sözleriyle yanıt verdi: Şimdi kimin gölgesindesin?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kendisini sert sözlerle eleştiren Bahçeli’ye 2014’teki şu sözlerini hatırlattı:
“Türklüğü reddeden, TC'yi silen bir inkarcıdan Türkiye Cumhurbaşkanı olamaz. Tekeden süt sağılmaz, Recep Tayyip Erdoğan'dan da Cumhurbaşkanı olmaz.”

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü grup konuşmasında kendisini eleştiren MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 8 Nisan 2014’te, sarf ettiği, “Türklüğü reddeden, TC’yi silen bir inkarcıdan Türkiye Cumhurbaşkanı olamaz. Tekeden süt sağılmaz, Recep Tayyip Erdoğan’dan da Cumhurbaşkanı olmaz” sözlerini hatırlatarak “Sayın Bahçeli şimdi kimin gölgesindesin? Ben sana ne söyleyeyim” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından bazı satır başları şöyle:


52 İŞÇİNİN ÖLÜMÜNÜ GİZLEDİLER: 4 Aralık bugün, Madenciler Günü… Çalışma şartlarının en ağır olduğu alan yer altında çalışan madencilerimizin çalışma şartlarıdır. Emek verirler, alınteri dökerler. Şu garip duruma bakın maden kazalarında Türkiye Avrupa birincisi neden?’ Elin oğlu her türlü önlemi alır öyle yollar işçisini. daha geçen gün Kuzey Marmara Otoyolu’nda 30 metre yüksekliğinden bir blok işçilerimizin üzerine düştü. Hayatlarını kaybeden 3 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Sizin emek harcadığınız her saniyeden itibaren biz sizin yanınızda olacağız. Siz hak istediniz diye polis geldi, TOMA’lar geldi, biber gazları geldi. Niye hak arıyorsunuz diye geldiler. Yarın onların davaları görülecek, CHP’li vekiller de hazır bulunacak. 52 işçi hayatını kaybetti, 52 kişinin ölümünü gizlediler. Sayın Ali Şeker’in verdiği soru önergesine gelen yanıtta söylediler. 52 aile, 52 can…

ÖLENLERİN HESABINI KİM SORACAK: Hatırlarsınız bir Ergenekon furyası vardı. Herkes Ergenekoncu, herkes darbeciydi. 2007 yılında başladı 11 yılda fırtına estirdiler. Kim konuştuysa Ergenekoncu ilan ettiler. 60 bin kişinin telefonu dinlendi, 1.260 kişi ifade verdi. 7 sanık ifade vermeden hayatını kaybetti. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ terörist diye tutuklanıp hapse atıldı. Savcı kalkıp Ergenekon diye bir örgütün varlığı ispat edilememiştir dedi. Uzun yıllar kamuoyunu meşgul edilen bu davada sahte deliller kullanılmış ve insanlara iftara edilmiştir. Şimdi biz yanlış yaptık diyorlar. Ölenlerin hesabını kim soracak, mağdur edilenlerin hesabını kim soracak.

ENFLASYON DEĞİL OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞTÜ: Enflasyon düştü diye bugün havuz medyası manşet atmış. Bakın toplumu nasıl kandırmak istiyorlar. Düşen ne? Yüzde 39’u dizel otomobil fiyatları düştü. Yüzde 21’i benzinli otomobil fiyatlarındaki düşüş nedeniyle enflasyon da düşüyor

BAHÇELİ’YE KENDİ SÖZLERİYLE YANIT: Sayın Bahçeli beni eleştirmiş, onun ağzından yanıt veriyorum. Sayın Bahçeli 8 Nisan 2014’te, “Türklüğü reddeden, TC’yi silen bir inkarcıdan Türkiye Cumhurbaşkanı olamaz. Tekeden süt sağılmaz, Recep Tayyip Erdoğan’dan da Cumhurbaşkanı olmaz. Her vatan evladı Cumhurbaşkanı olabilir ne var ki Recep Tayyip Erdoğan olamaz…” “Sayın Bahçeli şimdi kimin gölgesindesin? Ben sana ne söyleyeyim. Ben sana bir şey demiyor, sözlerini hatırlatıyorum. Ülkücü kardeşlerimin bayrak, vatan sevgisi, insan sevgisi benim yüreğimde de aynen vardır. Benim gönlümde de vatan sevgisi, bayrak sevgisi, insan sevgisi vardır. Biz kimsenin gölgesine sığınmayız, medet ummayız. Birilerinin önünde diz çöküp yalvarmayız, o nedenle ülkücü kardeşlerime tek bir sözüm yok. Onların başımın üzerinde yeri var. Ama partisine sahip çıkmayanları kendi sözüyle vurmak zorundayım.

ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA: Çiftçi de borç batağında. Konya’dan küçük bir devlet var Hollanda. Hollanda’nın tarım ihracatı Türkiye’den 6 kat fazla. Niye Türkiye’de çiftçi üretmiyor. Niye küstürdüler. Şeker pancarı üreticileri CHP vekilleri özelleştirmelere karşı direnirken orada olmalıydı. Canı yandı, AKP’ye oy vermeyeceğim diyor. İlla canınızın yanması mı gerekiyordu. Bunların yönetim anlayışı cebimi nasıl doldururum, köşeyi nasıl dönerim anlayışı. Bir de bunların havuz medyası var.

Geçen bir iş insanı ile görüşüyorum. Nasıl dedim durum, felaket dedi. E dedim bir araya geliyor musunuz, bir şey yapıyor musunuz? Hayır diyor, “Moralim bozulunca A Haber’i açıp rahatlıyorum” diyor.”

BBC’ye bir çiftçimiz konuşuyor. Diyor ki: “Bir televizyon kanalı geldi, söyleşi yaptık. Bir de dediler ki kapatın depoyu öyle çekelim dedi. İzin verdik. Bir de akşam baktık ki bizim depoyu gösterip, ‘Soğanları depolayıp kaçtılar’ diye haber yapmışlar.”

SARAYIN MUTFAĞI DOLU: Et ithal ettiler, depolar doldu. Şimdi de çıktılar et ihraç edeceğiz diyor. Böyle plansızlık olur mu? Böyle devlet yönetilir mi? Birisi geliyor et yok diyor ithal ediyorlar. Bu düzenden vatandaş memnun değil, kimler memnun Saray. Onların mutfağı dolu. Sarayın çevresi de çok memnun. Sana dolar üzerinden ihale vereceğim diyor. Bir de tefeciler var onlar da mutlu.

YABANCIYA YALVARIYORSUN ‘PARA GETİR’ DİYE: Bir de tefeciler var onlar da mutlu. Tefecilik soygun düzeni demek. Ekonomi neden kötüye gitti. Yuları yabancıya kaptırmışsın. Yalvarıyorsun ‘para getir’ diye. Bunlar ülkeyi perişan ettiler. Durumu iyi olmayan firmalar konkordato ilan ediyor. Bununla ilgili bir torba kanun teklifi getirdiler.  Biliyorsunuz firmalar konkordato ilan ediyor. Şimdi bir kanun teklifi getirdiler. Diyor ki “Devlete ait üniversitelerin işletmelerine devletin borcu var. Biz bu borcu ödeyemiyoruz. Cumhurbaşkanı bir oran belirleyecek kabul edene ödeyeceğiz. Yani devletin 100 bin lira borcu var, Cumhurbaşkanı 50 bin ödeyeceğim diyecek kabul eden alacak. Bu hükümetin konkordato ilan etmesidir.

LÜKS ARAÇLARDAN, YAZLIK KIŞLIK SARAYDAN VAZGEÇİN: Ekonomik krizi hepimiz yaşıyoruz, daha yaşayacağız. Biz 13 madde halinde krizin nasıl çözüleceğini açıkladık. O maddelerden biri de devletin tasarruf etmesiydi. Vatandaştan aldığın vergiyi doğru dürüst harcayacaksın dedik. Hastanelerde stajyer öğrenciler vardır, öğrenciler yemeklerini hastaneden yer. 2011’de bir genelge çıkardılar yemek yesinler dediler. Geldik 2018’e dediler ki bir dakika memlekette kriz var tasarruf yapmamız lazım. Şimdi ben bütün anne babalara seslenmek istiyorum. Suriyelilere ilaç da bedava, hastane de bedava bizim çocuklarımız ikinci sınıf vatandaş mı? Tasarruf yapa yapa bu öğrencilerin yemek parasını mı buldunuz. Tam bir rezalet. Lüks araçlardan vazgeçin, yazlık saraydan, kışlık saraydan vazgeçin. Hala yandaş dolar üzerinden para alıyor. Hala…!

Bunlardan kim sorumlu.? Erdoğan 15 Mayıs’ta bir konuşma yapıyor “İnsanlar para politikaları yüzünden zor duruma düşünce kimi sorumlu tutacaklar Cumhurbaşkanı’na hesap soracaklar. Bu yüzden ekonomi konusunda daha etkili bir Cumhurbaşkanı olmak lazım. Devleti yönetenler bundan sorumludur. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçtiğimiz andan itibaren herşey çok farklı olacak. ” Kim diyor Erdoğan diyor yani bütün sorumluluk onda. Ben üstleniyorum diyor, evet o üstlendi. Bütün yetkileri ona verdiniz. Şimdi konkordato ilan etme hakkı da aldı. Bugün dişçilik fakülteleri yarın başka yerler.

OĞLUMA TELEFON EDİP PARALARI SIFIRLANDIN MI DEMEM: Herkesin bilmesi gereken bir şeyi söylüyorum, taşeron işçileri, EYT’lileri, asgari ücretlileri, işsizleri, engellileri, hak arayanları unutmadık. Ben bunları söyledikçe tazminat davaları açıyorlar. Şunu iyi bil kardeşim benim parayla pulla alakam yok. Ben oğluma telefon edip oğlum paraları sıfırlandın mı demem, ayakkabı kutularını istiflemem ben. Ben bu dünyada da ahirette de hesap vermesini bilen biriyim ben.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ