"Babam koronadan öldü, rapora 'doğal ölüm' yazdılar, kayıtları bizden sakladılar"

'Kurtlar Vadisi Pusu' dizisinde canlandırdığı 'Ordinaryüs' karakteriyle tanınan Turhan Kaya, yaklaşık 10 gün önce öksürük şikayetiyle Sultan Hamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.
Tedavi altına alınan Kaya, bir süre sonra yoğun bakım servisine alındı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kaya'nın oğlu, babasının koronavirüs nedeniyle vefat ettiğini açıkladı.

Kaya’nın geçtiğimiz günlerde vefat etmesinin ardından hakkında çeşitli spekülasyonlar çıkmıştı. Oğlu Theo Kaya, bir videoyla yaşananları anlattı.

Babasına öncelikle Numune Hastanesi’nde astım başlangıcı teşhisi konulduğunu ve bununla ilgili tedaviye başlanıldığını söyleyen Theo, daha sonra durumu ağırlaşınca Sultan Abdulhamid Han Hastanesi’ne götürüldüğünü ve burada acile alındığını ve yatış verildiğini belirtti.


Jurnal'de yer alan habere göre burada iki kez koronavirüs testi yapıldığı ikisinin de negatif geldiği bilgisi kendilerine verildi. Zaten öksürük ve ateş belirtileri olmayan Turhan Kaya, yaşlı annesi ve kızkardeşi ile birlikte kalıyordu. Yaşlı annesinde ve kızkardeşinde de herhangi bir belirti yoktu.

Hastanenin kendisine babasının koronalı olmadığını söylemelerinden sonra babasının salgından etkileneceği endişesine kapıldıklarını hastaneye ilettiklerini söyleyen Theo, hastanenin, babasını koronavirüslü hastalarla aynı odada tutulmadığını, güvende olduğunu söylediğini belirtti.

Theo, babasının telefonuyla, hastanedeki hasta odalarının bütün kapılarının açık olduğunu ve iki doktorun ve hemşirelerin her odayı gezdiğini, herhangi bir önlem alınmadığını söylemesiyle hastanenin söylediklerinin doğru olmadığını öğrendi. 

Daha sonra babasının kendisini araması üzerine yoğun bakıma alındığını öğrendiğini belirten Theo, burada hastanenin kendisine çeşitli ve farklı farklı bilgiler verildiğini söyledi. En başta bronşit tedavisi uygulanacağı söylenmiş fakat on gün boyunca babasına korona teşhisi konulmamış ve korona olmadığı söylenmiş olmasına rağmen bir süre sonra hastane tarafından korona tedavisi uygulandığını, karantina altına alındığını öğrendiklerini anlattı.

Babasının vefatına kadar kendilerine hiçbir şekilde babasında koronavirüs olduğuna dair bilgi verilmediğini belirten Theo, ölüm belgesinde “Ölümün Şekli” başlığının altında “Bulaşıcı Hastalık (Doğal Ölüm)” yazıldığını ifade etti.

Ayrıca Theo, cenaze götürülürken ise görevlilerin kendi aralarında “pozitif” diye konuştuklarını fakat pozitifin ne olduğunu sorduklarında kendilerine cevap verilmediğini, cenazesinin koronavirüsü nedeniyle vefat eden kişilerin defnedildiği mezarlığa, özel giysili görevliler tarafından gömüldüğünü ve bunun görevlilere görünmeden kısa bir videosunu çektiklerini söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ