Ayşenur’un intiharına sebep olan tecavüzcü kuzene 14 yıl hapis verip serbest bıraktılar

Ayşenur Güven, 6 yaşından itibaren kuzeni Selahattin Sezer’in cinsel istismarına maruz kaldı. 20 yaşına geldiğinde yaşadıklarını ailesine anlatıp canına kıydı. Mahkeme, Sezer’e önce 14 yıl hapis cezası verdi ardından da serbest bıraktı.
Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan Ayşenur Güven, çocuk yaşlardan itibaren amcasının oğlu Selahattin Sezer’in cinsel saldırısına maruz bırakıldı. İlk kez 6 yaşında cinsel saldırıya maruz bırakılan Ayşenur Güven, yaşadıklarından kurtulmak için 18 yaşına girdiği 2015 yılında Mustafa Güven ile evlendi. Ancak Sezer’in cinsel saldırıları devam etti. Sezer’in “Elimde video ve fotoğraflar var” diyerek tehdit ettiği Ayşenur Güven, 5 Nisan 2017’de başından geçenleri eşi ile babasına, erkek kardeşine ve dayısına anlattı, 3 gün sonra da eşine mektup bırakıp, yaşamına son verdi.


Aile, Selahattin Sezer’den kızlarına taciz ve cinsel saldırıda bulunduğu ve intiharına neden olduğu için şikayetçi oldu. Tutuklanan Selahattin Sezer, Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İtiraz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi 24 Haziran’da olayın tek tanığı olan Ayşenur’un intihar etmesi sonucu dinlenemediği ve birinci derece tanığın ortadan kalktığı, Selahattin Sezer’in suçu işlediğine dair cezalandırılmasına yeter, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla dosyanın yerel mahkemede yeniden görülmesine karar verdi. Sezer kararla birlikte tahliye edilirken, dosya davanın yeniden görülmesi için Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

GECE YARISI TAHLİYE

Selahattin Sezer, Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılandı. 14 Kasım tarihindeki duruşmaya katılmayan Selahattin Sezer, mahkemece 14 yıl hapisle cezalandırılırken, tutuklanmasına hükmedildi. Alanya Susuz Yaylası’nda saklandığı evde yakalanan Sezer, 20 Kasım’da çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Sezer’in avukatı, dün bir üst mahkeme olan 2. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz etti. İtirazı değerlendiren mahkeme, Sezer’in tahliyesine karar verdi. Sezer, gece yarısı tutuklu bulunduğu Alanya Cezaevinden serbest bırakıldı.

KARARA İNANAMIYORUZ

Ayşenur Güven’in aile avukatı Müge Gezginci yaptığı açıklamada, tahliye kararına savcılığın itirazda bulunması gerektiğini söyledi. Kararın kendilerinde şok etkisi yarattığını kaydeden Gezginci, “Tutuklama kararının kamuoyu baskısıyla verildiğini düşünüyorum. Mahkemenin tahliye kararına inanamıyoruz. ‘Hak, hukuk, adalet yerini buldu’ diye sevinirken böyle bir karar çıktı. Boşuna sevinmişiz. Şu anda nasıl bir hukuki yol izleriz onu düşünüyoruz” dedi.

Sanığın ailesinin gerek kendisini gerekse Ayşenur Güven’in ailesini ölümle tehdit ettiğini söyleyen avukat Gezginci, “Dava süresince sürekli tehdit edildik. Hem benim hem de müvekkilimin ailesinin can güvenliği tehlikede. Sanığın tahliyesi bu tehlikeyi daha da artırmıştır” dedi. Ayşenur Güven’in dayısı Ali Uysal ise bu saatten sonra can güvenliklerinin kalmadığını söyledi. Karara anlam veremediklerini vurgulayan Uysal, “Cumhuriyet savcısının itiraz etmesini bekliyoruz. Biz de avukatımız aracılığıyla itiraz edeceğiz. Tahliye kararı çok yanlış. Suçlu bir insan serbest bırakıldı. Şu an aramızda geziyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ