AYM Osman Kavala kararını erteledi

Anayasa Mahkemesi (AYM), üç yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın ‘tutukluluğunun hukuki olmadığına dair’ başvurusuyla ilgili kararını erteledi.


AYM, casusluk iddiasıyla tutuklanan Kavala’yla ilgili iddianamenin tamamlandığı, bu dosyanın incelenmesi gerektiğini belirterek, erteleme kararı verdiği öğrenildi. Yüksek Mahkeme, başvurunun ne zaman karara bağlanacağı konusunda ise gün belirlemedi.

AYM, Gezi Davası’ndan beraat eden ancak cezaevinden salıverilmeden ‘casusluk’ gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvurusunu değerlendirdi. Yüksek Mahkeme, bireysel başvuru görüşmesini erteledi. AYM daha önce Kavala’nın Gezi Parkı davası kapsamında yaptığı bireysel başvurunun oyçokluğuyla reddine karar vermişti.


BERAAT ETTİĞİ GÜN TEKRAR GÖZALTINA ALINDI

Kavala, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı Gezi davasından 18 Şubat’ta beraat etmiş, hakkında başka bir soruşturma olduğu gerekçe gösterilerek tekrar gözaltına alınmıştı. Kavala, 9 Mart’ta 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ‘casusluk’ suçlamasıyla bir kez daha tutuklandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Aralık 2019’da Osman Kavala’nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmederek ihlalin ortadan kalkması için derhal tahliye edilmesi çağrısı yapmıştı. AİHM, yetkili mahkemenin karara uymaması üzerine, Osman Kavala kararının uygulanması için denetim süreci başlatmıştı. Osman Kavala, Gezi davası soruşturmaları kapsamında Ekim 2017 yılında gözaltına alınıp, tutuklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ