AYM Başkanı 'sakıncalı' bulundu

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yazarları arasında Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın da bulunduğu “İfade Özgürlüğü- İlkeler ve Türkiye” kitabının ‘sakıncalı’ bulunarak Diyarbakır Kadına Cezaevi’ne alınmadığını belirtti.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İfade Özgürlüğü- İlkeler ve Türkiye” isimli  kitabın cezaevlerine ‘sakıncalı’ diye alınmayan kitaplar arasında bulunmasını ‘skandal’ diye tarif etti.

Gergerlioğlu, yazarları arasında Anayasa Mahkemesi’nin mevcut Başkanı Zühtü Arslan’ın yanısıra, yazar Fikret Başkaya, eski AKP’li Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Osman Can, Anayasa Hukukçusu Mustafa Erdoğan, insan hakları hukukçuları Fikret İlkiz ile Kerem Altıparmak, AGİT bölgesinde (Balkanlar, Türkiye, Güney Avrupa); medya özgürlüğünün desteklenmesi, ifade özgürlüğü önündeki yersiz sınırlamalarla mücadele ve basın özgürlüğü ihlallerini izlemeye ilişkin çok sayıda çalışması bulunan dünyaca ünlü yazar Arnaud Amouroux, gözaltına alınan HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in de bulunduğu ‘İfade Özgürlüğü, İlkeler ve Türkiye’ isimli kitabın cezaevine alınmadığını kaydetti.


AYM BAŞKANI POLİS AKADEMİSİ’NDEYKEN BİLDİRİ SUNMUŞ
  
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, kitaba da alınan bildirisini “30 Kasım – 2 Aralık 2006 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen “İfade Özgürlüğü: İlkeler ve Türkiye” başlıklı uluslararası konferansta sundu. Arslan o sırada Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nde Anayasa Hukuku öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arslan’ın Polis Akademisi’ndeki günlerini gündeme getirmiş, onun döneminde alınanların birçoğunun ihraç edildiğini söylemişti.

“CEZAEVLERİ DEREBEYLİK Mİ?” 

Sosyal medya hesabındaki paylaşımında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nü de etiketleyen Gergerlioğlu, “Şu skandala bakar mısınız? Cezaevleri derebeylik mi? Bandrollü, aralarında AYM başkanı Zühtü Arslan’ın da yazarı olduğu bir kitap bu Diyarbakır Kadın Ceza İnfaz Kurumu sakıncalı diyerek bu kitabı vermemiş..!  @abdulhamitgul ne diyorsun? @ctekurumsal @adalet_bakanlik” ifadelerini kullandı.

GENİŞ YAZAR KADROSU 

İletişim Yayınları arasından Kasım 2007’de ilk baskısı yapılan kitabın yazarları şöyle: “Levent Korkut, Christoffer Badse, Osman Can, Fikret Başkaya, Sophie Redmond, Gökçen Alpkaya, Zühtü Arslan, Arnaud Amouroux, Ayhan Bilgen, Türkan Sancar, Fikret İlkiz, Şanar Yurdatapan, Laurent Pech, Mustafa Erdoğan ve Kerem Altıparmak.”

“EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ”

Kitabın kapak yazısında ise şu bilgiler veriliyor: “Demokrasinin ve de bireysel özgürlüklerin vazgeçilmez unsuru olan düşündüklerini açıklama ve yayma hürriyetini, yani ifade özgürlüğünü, bir “turnusol kâğıdı” olarak değerlendirmek mümkün: Bir ülkede demokrasinin, kişi hak ve özgürlüklerinin ne kadar önemsendiği, en net bir şekilde, bu özgürlüklerle kurduğu ilişkilerde tezahür eder. Uzun yıllardır Türkiye toplumunun önündeki en büyük sorunlardan birisi, kuşkusuz ifade özgürlüğüdür. Hâlâ bu ülkenin aydınları, sorunlara duyarlı vatandaşları, düşüncelerini açıkladıkları için soruşturmalara uğruyor, haklarında davalar açılıyor, hatta hayatlarının bir bölümünü hapishanelerde geçirmek zorunda kalıyor.

KONFERANSTA SUNULAN BİLDİRGELERDEN OLUŞUYOR 

İfade özgürlüğü sorununun çözülmesi, Türkiye’nin daha demokratik bir ülke yolunda atması gereken öncelikli ve de en önemli adımlardan biri. Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, Mazlumder, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin oluşturduğu “İnsan Hakları Platformu” ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi “İnsan Hakları Merkezi” tarafından 30 Kasım – 2 Aralık 2006 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen “İfade Özgürlüğü: İlkeler ve Türkiye” başlıklı uluslararası konferansta sunulan bildirilerden oluşan bu kitap, ifade özgürlüğü konusunu farklı disiplinlerden yeni yaklaşımlarla tartışan, sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki uygulama ve örnekleriyle zenginleşen özenli bir derleme.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ