Ayasofya’daki semboller için açılır-kapanır tahta perdeler

Ayasofya’da ibadet için yapılacak düzenlemelerin ayrıntıları netleşmeye başladı. Tarihi yapı içinde bulunan ikon ve semboller açılır-kapanır perde ile örtülecek, zemine ise halı döşenecek.
Bu hafta sonu Kültür Bakanlığı’ndan bir ekip Ayasoyfa Camii’ne gidip incelemelerde bulunacak. Ayasoyfa’nın mevcut halinde 10’dan fazla ikon ve sembol var.

Kültür Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre ikon ve semboller için açılır-kapanır bir perde yapılacak. Kıble yönündeki ikonaların üzeri perde ile örtülecek. Meryem ve Cebrail ikonolarının üzerleri örtülecek. Aynı yetkililer ikona ve sembollerin kaldırılmasının veya bir başka yere nakledilmesinin doğru olmadığını kaydetti.
DİĞER SEMBOLLERE DOKUNULMAYACAK

Habertürk’ün aktardığına göre, insan figürü olmayan başka sembollerin ise kaldırılması veya üzerinin örtülmesi söz konusu olmayacak. Yetkililer 86 yıl önce cami olarak ibadet edilirken de bu figürlerin üzerlerinin kapatılmadığını söyledi.

ZEMİNE HALI DÖŞENECEK

Ayasofya Camii’nin zemininde nasıl bir değişiklik yapılacak? Yetkililer zeminde bazı çökmeler, yıpranmalar olduğunu, buna zarar vermeyecek bir teknikle ve malzemeyle halı döşeneceğini ve ibadete hazır hale getirileceğini belirtti. Çalışmalar yarından itibaren başlayacak, gelecek cuma gününe hazır olmak üzere devam edilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ