​Asgari ücretliye konut projesi ile yandaşa para mı aktarılacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak tarihin en düşük faiz oranı ile kira öder gibi ev sahibi olacak” sözlerine ekonomi uzmanlarından tepkiler geliyor.
Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Bakan Albayrak’ın “asgari ücretliye konut” projesinde yirmi yıllık taksitler olduğunu söyleyerek “Hani dar gelirliyi dar gelir seviyesinden kurtaracak projeleri? Ülkede resmi rakamlara göre 4 milyondan fazla işsiz varken düşündüler taşındılar akıllarına yine beton mu geldi” diye sordu.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) tam da bu iş için 1984 yılında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın talimatıyla kurulduğunu anımsatan Muratoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Muhtemelen Berat Albayrak TOKİ'yi kendi keşfettiğini sanıp müjde olarak anlattı. Kuruluş amacı her daim dar gelirliye ev yapmaktı. Zira Toplu Konut İdaresi'nin orman arazisine lüks konut, rezidans, villa üretimiyle ne alakası vardı? Tabii TOKİ kupon arazi peşinde koşup yandaşlarla ortaklığa gidince amacından saptı. Mevcut iktidar döneminde hangi kurum kendi alanında kaldı? Hepsi partinin amaçları doğrultusunda kullanıldı.”

İnsanların karınlarını doyuramadıklarını ama hükümetin 20 yıllık kredi vereceğini söylediğini belirten Muratoğlu,

“Var mı 2020 lira asgari ücretten ev alacak kadar para artıran? Güzel kardeşim ülke ekonomisi zorda… İnsanların gelirleri düşüyor. Bütçe tam takır kuru bakır… Vergi üzerine vergi geliyor. Gazetelere haber olmasa da konkordatolar, iflaslar son hız devam ediyor. Peki, ekonomi dahilerinin çözüm önerisi ne? Dar gelirlileri konut kredisi taksitine bağlamak!” diyor. 

Bununla kamu bankalarının paralarının yandaş müteahhitlerin kasasına aktarılacağını söyleyen Muratoğlu, şöyle devam ediyor:

“Tarihin en düşük faiz oranıyla ev satılacak. Kamu bankaları zarar ettirilerek kredi açtırılacak. Vatandaş zarar eden kamu bankalarının faturasını daha çok vergi ödeyerek kapatacak. Ekonomi düze çıkacak! Gerçekten yapıp yapabileceğiniz bu mu? Harcanabilir geliri artmadığı gibi azalan geniş toplum kesimlerinin konuta talebi yok ki! Ülke ekonomisini düzeltsen insanların gelirleri artacak. Dileyen ister nakit ister krediyle gidip evini alacak. Bir de bunu yeni proje diye anlatıyorlar! Türkiye'yi ekonomik krize sokan inşaatı kurtuluş reçetesi olarak sunuyorlar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ