Annelerin Meclis’teki bekleyişi sürüyor: Duysunlar bizi artık!

Çocukları cezaevinde açlık grevinde olan anneler, dün HDP’nin grup toplantısına katılmalarının ardından Meclis’te oturma eylemi başlatmıştı.


Mecliste bekleyişlerini sürdüren anneler, “Meclis’ten çıkacak tek bir kararla, açlık grevleri son bulabilir” dedi.

Diyarbakır, Van ve Mardin’den gelen anneler, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşme talebinde bulunmuştu. Anneler, görüşmek istedikleri Gül’den olumsuz yanıt almış, bunun üzerine Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile görüşerek taleplerini iletmişti.


‘MECLİS’TEN ÇIKACAK BİR KARARLA AÇLIK GREVLERİ SON BULABİLİR’ 

Görüşmenin ardından başlattıkları oturma eylemine son veren annelerin, Meclis’teki bekleyişleri ise devam ediyor. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevini sürdüren Mazlum Teke’nin annesi Nezahat Teke görüşmeye giren annelerden biriydi.

Anne Teke, çocuklarının taleplerinin kendi talepleri olduğunu belirterek, “Meclis’ten çıkacak tek bir kararla bu açlık grevleri son bulabilir”dedi. Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e konuşan Teke, Şentop ile yapılan görüşmeye ilişkin şunları aktardı:

‘SESİMİZİ KİMSE DUYMUYOR’ 

“HDP Grup Toplantısı’na geldik ve bu eylemden kimseye bahsetmedik. Mecbur orada oturma eylemi başlattık. Çünkü sesimizi kimse duymuyor. Sesimizi duyurmak için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız.

Meclis Başkanı ile görüşmemizde taleplerimizi söyledik. Leyla Güven’in ve tutsakların kaç gündür açlık grevinde olduğunu söyledik. 3 binden fazla tutsak süresiz dönüşümsüz açlık grevindedir dedik. 8 kişi yaşamını yitirdi tecridin kalkması için. Tecridin kalkmasını istediğimizi söyledik.

‘EVLATLARIMIZ KAN KUSUYOR’ 

Evlatlarımız kan kusuyor. Görüşe gittiğimizde ellerimiz dizlerimiz titreye titreye gidiyoruz. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz çünkü. Bu endişe ve taleplerimizi söyledik. Kendisi de bizi dinledi, gereken yerlere ileteceğini söyledi. Bizi iyi karşıladı.”

‘BİNLERCE ANNE, EŞ, KARDEŞ ADINA BURADAYIZ’ 

“Bir adım atılsın ve gönül rahatlığıyla evlerimize dönelim” diyen anne Teke, sözlerini “Açlık nedeniyle bir annenin evladı ölürse o anne ömrü boyunca bir lokma ekmek boğazına koyamaz. Binlerce anne, eş, kardeş adına buradayız” diye sürdürdü ve ekledi: “Bizi duysunlar artık!”

‘TECRİT KALKARSA, AÇLIK GREVLERİ SONA ERER’ 

Görüşmedeki annelerden biri olan Havlet Öncü ise eylemcilerin taleplerinin karşılanmasını istediklerini vurgulayarak, “Talepler kabul edilir ve tecrit kalkarsa açlık grevleri de sona erer. Biz bunları söylemek için Meclis’e kadar geldik. Meclis Başkanı, Adalet Bakanı’na da söylüyoruz ki bu sesi duysunlar ve bir çözüm bulsunlar” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ