Anne Elvan makmeye isyan etti: Sizin yüzünüzden dünyada çocuk kalmadı be!

Ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın davasına devam edildi. Bilirkişi raporundaki 'tespitsizlik' ve sanık avukatının ifadeleri anne Elvan'ı çileden çıkardı.


Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın 12’nci duruşması İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Elvan’ın vurulduğu yerde, 10 Nisan 2019’da yapılan keşif sonucu 3 jandarma bilirkişisi tarafından hazırlanan rapor da İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava dosyasına eklendi.


EMNİYETTEN TANIK: ZETÇİ POLİSLERİ TANIMIYORUM

Mahkeme, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan tanık Önder Demir’in ifadesiyle başladı. Olay günü çevik kuvvetle Mecidiyeköy’ de görevli olduğunu kaydeden Demir, “Gökhan Kurtçu isimli kişi panzeri kullanıyordu. Mecidiyeköy’ den Okmeydanı’na geçmemiz söylendi oraya geçtik. Ben kuleciydim. Olay yerine biz gitmedik. Zetçi polisleri tanımıyorum” dedi. Görüntü kayıtlarından gösterilen kişileri tanımadığını ifade eden Demir, “Gece 02:00 civarında oradan ayrıldık. Olayı haberlerden duydum” diye konuştu.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “Olası kasıtla öldürmek” suçundan müebbet hapsi istenen sanık polis Fatih Dalgalı ile beraber çalışan ve daha önce ifade vermeyen ikinci tanık Bekir Koçak, duruşmaya Antalya’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) ile bağlandı. Gezi eylemleri sırasında görevli olan ve dokuzuncu birlikte bulunan Koçak’ın ifadesi şu şekilde:

‘FOTOĞRAFTAN ÇIKARTAMADIM’

“Ben yeni devrolduğum için araç koruma görevindeydim, aşağıya hiç inmedim. Olayın olduğu yere hiç gitmedim, arabadan ayrılamayız. Araba metrobüs durağında duruyordu. Fatih Dalgalı’yla 7-8 ay beraber çalıştık. İzletilen görüntülerdekileri tanımıyorum.”

Hâkimin Fatih Dalgalı’nın fotoğrafını göstermesi üzerine tanık Koçak, Fatih Dalgalı’yı “fotoğraftan çıkartamadığını” söyledi.

AVUKAT: RAPOR BİZİ HAKLI ÇIKARIYOR

Berkin Elvan’ın Avukatlarından Can Atalay söz alarak “Bilir kişi raporunda atışı yapan kişinin hedef gözeterek atış yaptığı açıklığa kavuşmuş durumda. Atış noktasıyla vurulma noktası arasındaki mesafe konusunda bu rapor bizi haklı çıkarıyor” dedi.

Avukat Atalay, bu sırada yargıcın kendisini dinlemeyip telefonla oynadığını belirtince, kadın yargıç tepki gösterdi. Duruşma esnasında karşı taraf avukatları ile kısa süreli yaşanan gerginlikten sonra duruşmaya devam edildi.

Mahkeme rapor ve delillere “hüküm için yeterli” dedi, Berkin’in ailesi karşı beyanda bulundu.
Duruşma savcısı gelen rapor ve delillerin hüküm vermek için yeterli olduğuna ve eksik hususun kalmadığı konusunda mütalaada bulundu. Berkin Elvan’ın avukatı bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunarak eksik hususların olduğuna dikkati çekti.

‘EMRİ BEN VERDİM’ DİYENLER YARGILANMADIKÇA EKSİK

Avukat Atalay konuşmasına, “Keşfin düzgün yapılmadığını düşünüyoruz. Raporun net olması gerekirken lafı fazlasıyla dolandırmışlar. 2. Zetçi’nin atış yaptığı açık. Çocuk ile kapsülün düşüşünün eş zamanlı olduğu açık. Dolayısıyla bu rapor eksiktir. ‘Emri ben verdim’ diyenleri dahil etmediği için, çevik kuvvet amirlerini dahil etmediği için bu dosya eksik” ifadelerini kullandı.

SANIK AVUKATI: ATIŞ AÇISI TESPİT EDİLEMEDİ

Sanık Fatih Dalgalı’nın avukatı, “Bilirkişi raporu teknik bir rapor. Etraftan dolanma yok. Atış açısının tespit edilemedi. Sanık tam olarak teşhis edilmemiştir. Maddi gerçek hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarılmamıştır” dedi.

ANNE ELVAN İSYAN EDEREK SALONU TERKETTİ

Avukatların konuşması sırasında Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Sizin yüzünüzden dünyada çocuk kalmadı be! Tabii böyle rapor gelir, arkanızda İçişleri Bakanı var” diyerek salonu terk etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ