Ankara Valiliğinin yasağına rağmen savunma kararlı: Vazgeçmedik haberiniz olsun!

Baroların Ankara’da yapacağı Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara Valiliği ‘yasak’ kararı açıkladı. Yasak kararına ilişkin “Haberiniz olsun, vazgeçmeyeceğiz” diyen baro başkanlarını, “Geliyoruz” paylaşımı yapan avukatlar izledi.
Baroların Ankara’da yapacağı Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara Valiliğinin açıkladığı ‘yasak’ kararı büyük tepki çekti. Baro başkanları ve avukatlar, Savunma Mitinginden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

“TÜRKİYE ÇOK CİDDİ BİR BASKI REJİMİNİN İÇERİSİNE SOKULDU”

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, anayasal haklarının çok ciddi tehdit altında olduğunu belirterek, “Ankara girişinde, baro başkanlarına yapılan zulmün bir değişiği aslında, bugün İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı kararla tekrar ortaya konulmuştur. Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içerisine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir gerekçe olarak sunulmaktadır. Pandemiye ilişkin bakanlığın ve bilim kurulunun ilan ettiği sosyal mesafe, maske gibi önlemlere uyulacağını taahhüt ettik. Buna rağmen bugün pandemi gerekçe gösterilerek bu tür bir toplantının mitingin 15 gün süreyle ertelenmesi anayasaya aykırıdır” dedi.


BARO BAŞKANLARINDAN “VAZGEÇMEYECEĞİZ” KARARI

Baroların yarın Ankara’da yapacağı ‘Büyük Savunma Mitingi’ öncesi alınan yasak kararı dikkat çekerken, baro başkanları bugün baro teklifinin görüşüleceği TBMM Adalet Komisyonu’na da kabul edilmedi. Baro başkanları, açıklanan yasak kararının ardından durumu değerlendirmek üzere toplantı kararı aldı. Toplantı devam ederken baro başkanları Anayasal haklarının engellenmeye çalışıldığını ifade ederek mitingden vazgeçmeyecekleri mesajı verdi.

AVUKATLAR ANKARA’YA GELİYOR

Ankara Valiliğinin kararına ilişkin baro başkanları, sosyal medya hesapları üzerinden “Anlattık, dinlemediniz. Başkentimize geldik, yürütmediniz. Adalet Komisyonuna almadınız, görüşmediniz. Basın yayınladı, ekranlarını kararttınız. Sosyal medyada göründük, kapatmaya kalktınız. Miting çağrısı yaptık, yasak koydunuz. Haberiniz olsun: vazgeçmeyeceğiz!” notunu paylaştı. Türkiye’nin dört bir yanından miting için Ankara’ya gelmekte olan avukatlar da “Geliyoruz” paylaşımı yaparak mitinge destek verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ