Ankara katliamı davasında bir ilk: Savcı ‘insanlığa karşı suç işlendi’ dedi

Dört yıl önce Ankara’da düzenlenen Barış Mitingi’nde IŞİD’in canlı bomba saldırısı sonucu 103 kişinin hayatını kaybettiği davaya ilişkin bir ilk yaşandı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gar katliamına ilişkin davada örgüt yöneticiliği suçundan ceza alan sanık hakkında “insanlığa karşı suç” işlendiğini belirtti ve ek iddianame düzenledi.


2015’te Ankara'da hükümetin savaş politikalarına karşı tüm toplumsal kesimlerce ortak katılımla düzenlenen Barış Mitingi'ne yönelik IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı düzelenmiş, 103 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. 

Katliama ilişkin görülen davada mahkeme, dokuz sanığa 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 sanığa da 7.5-18 yıl hapis cezaları vermişti. Ayrıca mahkeme, karar duruşmasında örgüt yöneticiliği suçundan 18 yıl hapis cezası verdiği sanıklardan Erman Ekici’nin 10 Ekim katliamında da sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle “kasten insan öldürme ve öldürmeye teşebbüs” suçlarından savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti. 

Mahkemenin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Yarcan Mutlu, Ekici hakkında hazırladığı iddianamede “kasten insan öldürme ve öldürmeye teşebbüs” suçunun yanı sıra TCK 77. maddesinde düzenlenen “insanlığa karşı suç” işlendiğini belirtti.

Böylece, ilk defa IŞİD’in saldırılarına ilişkin davada bir sanık “insanlığa karşı suç” maddesi kapsamında suçlanmış oldu. Davanın avukatlarından Senem Doğanoğlu, istenen cezanın önemine dikkat çekerken “En olumlu yanı ise eylemin zaman aşımı kapsamına girmeyecek olması” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ