Ankara Bağlum’da Kürtlerin ev ve çiftlikleri yıkılıyor

Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı Bağlum Köprüsü mevkiinde ikamet eden Kürtlerin ev ve çiftlikleri “İmar Barışı”na dahil olmadığı gerekçesiyle yıkılıyor.

Ruhsatsız evlerin kayıt altına alınmasını sağlayan İmar Barışı'nın Kürt oldukları için kendilerine uygulanmadığını belirten yaklaşık 150 ailenin evleri yıkılıyor.

Çoğunluğu Mardin’in Derik ilçesinden 20 yıl önce göç etmiş ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşların, Bağlum’a yerleşmeden önce memleketlerindeki tüm varlıklarını satıp şu anda kaldıkları yere yatırım yaptıkları öğrenildi.   


Şu ana kadar sekiz ev ve çiftlik yıkıldı. Evi yıkılanlar çevredeki akrabalarında kalırken, eşyaları açıkta kaldı.

21 yıldır Bağlum’da yaşayan Mardinli Mustafa Ekinci, yaklaşık 3 yıl önce Barış İmarı yapılması için belediye yetkililerinin kendilerine bilgi verdiğini ve bu imar için 40 bin TL ücret talep ettiklerini kaydetti. Ekinci, birçok hanenin 40 bin TL verecek maddi gücü olmadığını belirtti. Ekinci evleri için tapuları olduğunu da iddia etti.

21 yıldır burada ikamet eden Adil Ece ise Kürtlere yönelik özel politikaların uygulandığını aktardı; 

“28 Temmuz’da Emine Erdoğan, Keçiören Hayvan Barınağı’nı ziyaret etmeye geldi. Birkaç tane kadın arkadaşımız Erdoğan’dan ricada bulunarak, mağduriyetlerimizi dile getirdiler. Erdoğan ise buna karşılık ‘dağa çıkın’ dedi. Sanki bir mafya ağzıyla bize bu kelime kullanıldı. Geldiler ocağımızı başımıza yıktılar ve gittiler. Burası resmen Kürtlerin yaşadığı bir yer olduğu için bunu yaptılar. Geçen sene Bağlum’un yerlileri buraya bir ev yaptılar. Bugün o ev duruyor da benim evim yıkılıyorsa bunun sebebi nedir? Türklerin evini bırakıyorlar, Kürtlerinkini yıkıyorlar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ