Altan kardeşler ve Ilıcak için söz istinafta

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, delillerin değerlendirilmesi yönünden tekrar görülmesine karar verdiği davanın ilk duruşması başlıyor.






YAZICI, ŞİMŞEK VE ŞENGÜL DE YENİDEN HAKİM KARŞISINDA

Davayı yerinden takip edecek P24’ün haberine göre Bölge Adliye Mahkemesi’nin 27 Haziran 2018 tarihli tensip zaptıyla yeniden görülmesini kararlaştırdığı davada Altan kardeşler ve Ilıcak ile birlikte, kapatılan “Zaman Gazetesi”nin eski görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı ve gazetenin marka pazarlama direktörü Yakup Şimşek ile Polis Akademisi eski öğretim görevlisi Şükrü Tuğrul Özşengül de yeniden hâkim karşısına çıkacak.

GAZETECİLERİN İLK İSTİNAF DAVASI

Kamuoyunda “Altanlar-Ilıcak davası” olarak anılan davanın istinaf süreci, gazetecilere yönelik davalar arasında istinafa taşınan ilk büyük dava olma özelliğini taşıyor.

İstinaf sürecinde, ilk derece yargılama sürecinde usule aykırı olarak mahkemede dinlenmeyen tanıklar Nurettin Veren ve gizli tanık “Söğüt”ün de ifade vermeleri bekleniyor.

“Altanlar-Ilıcak davası”na bakan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Şubat 2018 tarihinde, karar duruşmasının sonunda, Altan kardeşler, Ilıcak, Şimşek, Yazıcı ve Özşengül hakkında ağırlaştırılmış müebbete hükmetmiş, davanın tek tutuksuz sanığı Tibet Murat Sanlıman’ın ise “suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması” gerekçesiyle beraatine karar vermişti.

MEHMET ALTAN 11 OCAK’TA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

İstinaf mahkemesi tensip zaptında ayrıca Mehmet Altan’ın bireysel başvurusuna ilişkin 11 Ocak 2018 tarihli Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca cezaevinden tahliyesine de karar vermiş, Altan aynı gün Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmişti. İstinaf mahkemesi Ahmet Altan ve Ilıcak dahil diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk hâllerinin devamına karar vermişti. Dava kapsamında “üye olmadan terör örgütüne yardım etmekle” suçlanan Sanlıman’ın beraat kararı ise aynı tensip zaptıyla kesinleşmişti.




 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ