Almanya'da önce 'Erdoğan yargılansın' çağrısı, şimdi de Meclis'te 'operasyon' raporu

Türkiye'nin Kuzey Suriye askeri harekatına en kayda değer tepkilerden birini gösteren Almanya'da konu Federal Meclis'in de gündeminde.


Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koalisyon ortağı ve Sosyal Demokratların Federal Meclis Grubu Başkanı Rolf Mützenich'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Uluslararası Ceza Divanı'nda yargılanmasını talep etmesinin ardından bu kez de Almanya Federal Meclis'ine sunulan bilirkişi raporunda, Barış Pınarı Harekatı'nın hukuka aykırı olduğu tespiti yapıldı.

DW Türkçe'nin haberine göre, Alman meclis uzmanları tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, Türkiye'nin Kuzey Suriye askeri harekatının hukuka aykırı olduğu belirtildi. 


Rapor, Almanya Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi tarafından kaleme alındı ve operasyonun meşru müdafaa olmadığı kaydedildi.

ARD'den aktarılan habere göre, rapor Alman hükümetine de operasyon karşısında gösterilen 'çekimserlik' nedeniyle eleştiriler de getirirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, harekata dair 'askeri operasyon' tanımını kullanmış, 'yeni insani acılar' vurgusu yapmakla iktifa etmişti.

Habere göre, Sol Parti Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Sevim Dağdelen bilirkişi raporunu, 'Federal hükümet için bir tokat' olarak yorumladı. 

Raporda, son harekatın Türkiye'nin daha önce gerçekleştirdiği Zeytin Dalı harekatı ile paralellikler içerdiğine dikkat çekildi ve YPG'nin Türkiye'yi tehdit ettiğine dair yeterli kanıt olmadığı vurgulandı. 

Rapor, harekatın meşru müdafaa hakkına dayanmadığını altını çizerken, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de bir güvenlik bölgesi oluşturma yönündeki gerekçelendirmesinin de geçersiz olduğu kaydedildi. Ayrıca Suriyeli sığınmacıları bu bölgeye yerleştirme planının Cenevre Sözleşmesi’nin ihlali anlamına geleceği ifade edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ