Almanya’da basın örgütleri Erdoğan’ı protesto edecek

Almanya’daki gazeteci ve insan hakları örgütleri Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gelecek haftaki Almanya ziyareti sırasında protesto edeceklerini duyurdu.
Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) ve Uluslararası Af Örgütü, Berlin Merkez Tren İstasyonu’nda 28 Eylül Perşembe günü ortak bir gösteri düzenleyecek. Gösterinin Erdoğan’ın Almanya ziyaretini protesto etmek için düzenleneceği açıklandı.


Kürt derneklerinin başkent Berlin’de düzenlemeyi planladığı miting ise Berlin polisi tarafından yasaklanmıştı.

‘ZİYARET GAZETECİLER İÇİN BİR TOKAT’

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) Başkanı Frank Überall, Erdoğan’ın Almanya’da askeri törenle karşılanmasının Türkiye’de yargılanan gazeteciler açısından bir “tokat”niteliği taşıdığını söyledi. Überall Türkiye’de muhalif gazetecilerin “terör destekçisi olarak, acımasızca” yargıladığını belirtti.

AF ÖRGÜTÜ: GAZETECİLERİN DURUMU DEĞİŞMEDİ

Uluslararası Af Örgütü de yaptığı açıklamada Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılması ve Meşale Tolu’nun yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması sonrasında da Türkiye’de bağımsız gazetecilerin durumunun iyileşmediğine dikkat çekti. Açıklamada “Hükümete eleştiride bulunmak, ‘şüpheli’ bir yazı işleri için çalışıyor olmak, hassas bir haber kaynağı ile temas kurmak, şifreli bir mesajlaşma servisi kullanmak gazetecilerin terör şuçlamasıyla tutuklanması için yeterli olabiliyor” denildi. Açıklamada Türkiye’de insan hakları savunucularının faaliyetlerinin aşırı derecede kısıtlandığı kaydedildi.

Protesto gösterisine çağrı yapan kuruluşlar arasında DJV ile Uluslararası Af Örgütü’nün yanı sıra Birleşik Hizmet İşleri Sendikası’na (Ver.di) bağlı Alman Gazeteciler Birliği (dju), Sınır Tanımayan Gazeteciler, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi bulunuyor.

MERKEL İLE İKİ KEZ GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan 27-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya devlet ziyareti düzenleyecek. Askeri törenle karşılanacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel ile iki kez görüşmesi planlanıyor. Almanya’nın Köln ve Berlin kentlerinde Erdoğan’a yönelik protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor.

MİTİNG YAPMAYACAK

Ba arada Erdoğan’ın ülkede yaşayan Türklere hitaben konuşma yapmayacağı açıklandı. Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği sözcüsü Refik Soğukoğlu “Cumhurbaşkanının büyük bir salonda konuşma yapmasının planlanmadığını”söyledi. Soğukoğlu Cumhurbaşkanının 29 Eylül’de Köln Merkez Camii’nin açılışında kışa bir konuşma yapmasının mümkün olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte Türklerle yapması planlanan buluşmanın da gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor. Almanya Cumhurbaşkanlığının açıklamasında cumhurbaşkanlığı makamının söz konusu buluşmayla ilgili planlarının bulunmadığı belirtildi. Türkiye, devlet liderlerinin ortak etkinliğe katılmalarının arzu edildiğini duyurmuştu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ