Almanya Başbakanı Merkel, Tayyip Erdoğan ile görüşmek için İstanbul’a geliyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 24 Ocak’ta İstanbul’a gelecek. Erdoğan ile görüşeceği açıklanan Merkel’in ekonomi çevreleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya gelmesi bekleniyor.
Almanya Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel’in AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek için 24 Ocak’ta İstanbul’a gideceğini açıkladı. Seibert, Merkel’in İsviçre’nin Davos kasabasında 21-24 Ocak tarihlerinde yapılacak olan Dünya Ekonomik Formuna katıldıktan hemen sonra ziyareti gerçekleştireceğini bildirdi.


Seibert, ziyaret çerçevesinde Merkel ve Erdoğan’ın Türk Alman Üniversitesi kampüsünün açılışına katılacaklarının altını çizdi. Görüşmede uluslararası konuların yanı sıra ikili ilişkilerin gündemde olacağını belirtti. Görüşmenin ana konularının mülteci politikası, Libya veya Suriye’deki iç çatışmalar olacağı tahmin ediliyor.

Merkel’in ayrıca Türk Alman Ticaret Odasının davetine katılarak ekonomi çevreleriyle bir araya geleceği aktarıldı. Alman başbakanın Türkiye’deki sivil toplum kuruluş temsilcileriyle görüşmesinin de beklendiği kaydedildi.

MUTABAKAT ENDİŞESİ

Yunan adalarında sığınmacı sayısının artması ve Erdoğan’ın “kapıları açarız” tehditleri nedeniyle Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatının geçersiz hale gelmesinden endişe ediliyor. Mart 2016’da imzalanan anlaşma sonucunda Türkiye’den Avrupa birliğine geçen sığınmacıların sayısında düşüş kaydedilmişti. Ancak son dönemde Türkiye’nin Ege kıyılarından Yunan adalarına tekne ve botlarla geçen sığınmacıların sayısı yeniden artmaya başladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ