Almanya, 1 milyon Türk’ün vatandaşlığını iptale hazırlanıyor

Almanya, 2000 yılından sonra izinsiz olarak Türkiye vatandaşlığı alan Almanya vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlanıyor. Karar, kimi kesimlerce Ayasofya misillemesi olarak değerlendirildi.


2000 yılından sonra Almanya’dan izin almadan yeniden Türkiye vatandaşlığına geçen Türkiye kökenli Almanya vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlanıyor.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Kuzey Ren Vestfalya Vatandaşlık Dairesi, bu durumda olanlara mektup göndererek iptal kararını bildirdi. Almanya, vatandaşlık bilgilerini ise Türkiye’den aldı. Almanya’da yasalara göre Almanya vatandaşlığına geçmek için önce Türkiye vatandaşlığından çıkmak gerekiyor.


YENİDEN GİZLİCE TÜRKİYE VATANDAŞI OLMUŞLARDI 

Geçmişte birçok kişi Almanyalı olabilmek için Türkiye vatandaşlığından çıktı. Almanyalı olduktan sonra ise Alman yasalarına aykırı olmasına rağmen gizlice yeniden Türkiye vatandaşı oldu.

Yıllardır bilinen bu duruma Türkiye makamları göz yumarken Alman makamları haberdar olduğunda derhal müdahale edip Alman vatandaşlığını iptal ediyorlar. Alman vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden vatandaşlık için başvuruda bulunması gerekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ