​Alman şirketinden çalışanlarına Türkiye'ye seyahat uyarısı

Covestro şirketi, çalışanlarını Türkiye'ye yapacakları iş seyahatleri nedeniyle uyardı.
Covestro şirketi, çalışanlarını Türkiye'ye yapacakları iş seyahatleri nedeniyle uyardı. Şirket Deutsche Welle Türkçe'ye yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat uyarısının baz alındığını belirtti. 

Şirketin iletişim departmanından Benjamin Schütz tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Çalışanlarımıza geçici bir süreliğine Türkiye'ye yapacakları iş seyahatleri nedeniyle uyarıda bulunduk. Alman Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yaptığı seyahat uyarıları baz alınarak yapılan bu uyarı, çalışanlarımızın güvenliği için başvurulmuş bir önlem" denildi.

Açıklamada böylesine seyahat uyarılarının geçmişte başka ülkeler ya da Avrupa'daki kentler için de yapıldığı hatırlatılarak, Türkiye için yapılan uyarının sadece belirli bir süreyi kapsadığı ve iş seyahatleri için geçerli olduğu vurgulandı. Ancak süre konusunda detaylı bir bilgiye yer verilmedi. 


Uzun yıllardır Türkiye'de bürosunun olduğunu belirten Covestro açıklamasında, "Bundan sonra da Türk müşterilerimizle tam bir güven ilişkisi içinde işbirliğine devam edeceğiz. Türkiye'de 12 çalışanın bulunduğu bir büromuz var. Türkiye'de imalathanemiz yok. Ancak Almanya'da şirketimize katkıda bulunan Türk ya da Türk kökenli çok sayıda çalışanımız var" ifadesine yer verdi. 

Bayer'in kardeş şirketi Covestro 31 Ağustos 2015 tarihine kadar Bayer MaterialScience adını taşıyordu. Şirketteki yeniden yapılanma nedeniyle 1 Eylül 2015 tarihinde Covestro adını aldı. Covestro yapıştırıcı, cila ve dolgu maddeleri üretiyor. Bayer MaterialScience’ın ayrı bir şirket haline getirilme planı Eylül 2014’te açıklanmıştı. 

İnsan hakları aktivisti Peter Steudtner'in tutuklanmasının ardından Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel 20 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerde gösterilen sabrın sonuna gelindiğini belirterek, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının sertleştirilmesi ve kredi garantilerinin gözden geçirilmesi gibi önlemler açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ