Alman Meclis raporu ve Dışişleri Bakanı Maas: Türkiye, uluslararası hukuku ihlal etti

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı ile uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi. Alman meclisi uzmanlarının hazırladığı bilirkişi raporunda da harekatın devletlerarası hukuka aykırı olduğu kaydedildi.
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği harekâtın devletler hukukuna uygun olmadığını savundu.


MAAS, HAREKATI “İŞGAL” OLARAK TANIMLADI

Alman televizyon kanalı ZDF’te yayınlanan bir programda açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Kürt birliklerine ya da Kürt milislerine saldırının devletler hukuku açısından meşru ya da meşruiyete uygun olduğuna inanmıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Maas sözlerini, “Bu tür bir işgalin devletler hukukunda bir dayanağı yoksa, söz konusu işgal o zaman devletler hukukuyla da uyumlu değildir” şeklinde sürdürdü.

Askeri operasyonun sona erdirilmesini talep eden Maas, Türkiye ve ABD arasında sağlanan uzlaşmaya işaret ederek “ateşkesin sadece beş gün süreyle değil, daha uzun sürmesi ve işgalin sona ermesi için ellerinden geleni yapacaklarını” ifade etti.

ALMAN MECLİSİ UZMANLARI: DEVLETLERARASI HUKUKA AYKIRI

Almanya’da Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın devletlerarası hukuka aykırı olduğu kaydedildi.

Raporda harekatın meşru müdafaa hakkı kapsamında değerlendirilemeyeceği ifade edildi.

Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin bilirkişi raporunda, Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye’nin 2018 yılında Afrin’e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı arasında da paralellikler olduğunu belirtti.

Raporda Kürt YPG güçlerinin Türkiye’yi tehdit ettiğine dair o zaman olduğu gibi bugün de yeterli kanıt olmadığı kaydedildi.

NATO KAPSAMI DIŞINDA

Bilirkişi raporunda NATO Antlaşması’nın bir müttefiğe yöneltilen bir saldırının tüm üyelere yönelik bir saldırı olarak değerlendirileceğini öngören 5. Maddesi’ne de değinildi.

Türkiye’nin 5. Madde’ye dayanarak Almanya dahil diğer NATO ülkelerini Suriye’deki ihtilafa taraf kılmasının devletlerarası hukuk bakımından akim kalacağı kaydedildi. Bu tarz bir senaryonun muhtemel olmadığı belirtilen raporda Türkiye’nin 5. Madde’ye atıf yapmasının “hakkın kötüye kullanılması” anlamına geleceği belirtildi.

Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin hazırladığı raporlar, milletvekillerini uzmanlık gerektiren belli konularda bilgilendirmeyi amaçlıyor. Dairenin bünyesinde farklı alanlarda uzmanlardan oluşan bir ekip çalışıyor. Raporlar, Alman meclisinin görüşünü yansıtmıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ