AKP'nin lobi örgütü UETD, Türkiye’den gelenleri İsveç polisine ihbar ediyormuş

AKP’nin lobi örgütü UETD, Türkiye’den İsveç’e gelenlerin kaldıkları yerleri belirleyerek İsveç polisine ihbar ediyormuş.
İsveç’te yaşayan “muhalifleri” belirleyip hazırladığı listeleri Türkiye hükümetine göndermekle suçlanan Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD), bu iddiayı yalanladı fakat Türkiye’den İsveç’e gelenlerin kaldıkları yerleri belirleyerek İsveç polisine ihbar ettiğini itiraf etti.

İsveç Devlet Radyosu’nun Ekot Haber Servisi, dün UETD İsveç Başkanı Özer Eken’in İsveç’te casusluk faaliyeti yaptığını iddia etmişti. Ekot Haber Servisi, Elken’in İsveç’te yaşayan bir iş adamını tehdit, şantaj ve vaatlerle Gülen Cemaati üyeleri hakkında bilgi toplamaya zorladığını iddia ettiği telefon ses kayıtlarını yayımlamıştı.

Ekot, söz konusu telefon kayıtları hakkında bilgi edinmek için Özer Eken ve UETD Yöneticisi Sabri Karadağ’la bir görüşme yaparak kendilerine UETD’nin casusluk iddiaları hakkında sorular yöneltti.

EKEN, SUÇLAMALARI REDDETTİ

Eken, Ekot muhabirine AKP ve Hükümet yöneticileriyle yakın ilişkiler içinde olduğunu övünerek anlattı. Eken, İsveç’te yaşayan Türkiyeliler hakkında bilgi toplayıp Türkiye devletine ulaştırdığı iddialarını yalanladı. Eken, kendisinin kaydedilen telefon görüşmesi dinletildiğinde ise telefondaki sesin kendisine ait olmadığını savundu ve yaptığı telefon görüşmesini inkar etti.

‘İSVEÇ’E GELENLERİ  BELİRLİYORUZ’

Buna karşın 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’den kaçıp İsveç’e gelenleri belirlediklerini şu ifadelerle itiraf etti: “Resmi rakamlara göre 180 kişi geldi. Ama ben 400 kişinin geldiğini biliyorum. Cami ve otellerde kaldıklarını biliyorum. Malmö, Stockholm ve Göteborg’de yaşayan 400 kişi iltica başvurusunda bulunmadı. Bunlardan bazıları gizli, üst düzeyde kişiler. Kendilerini açıklamıyor, şu anda gizlilik içinde yaşıyorlar.... Biz bunları belirliyoruz.”


Türkiye’den gelerek İsveç’te yaşayanları Türkiye’ye değil İsveç polisine ihbar ettiklerini defalarca tekrarlayan Eker, “Biz bunları belirledik. Bu bilgileri İsveç’te yaşadığımız için İsveç polisine ilettik. Bazen polisle görüşmeler yapıyor ve bunların ülkede yasa dışı kaldıklarını anlatıyorum. Eğer Türkiye’de yaşasaydım bunları Türk makamlara bildirirdim” dedi.

KAYNAK: ​Murat KUSEYRİ - EVRENSEL

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ