AKP'li Yavuz'a 'Kesin bir şeyler oldu' dedirtecek 'adalet sınavı' sonuçları

Adalet Bakanlığı’nın 24 Kasım’da gerçekleştirdiği ve binlerce adayın katıldığı arabuluculuk sınav sonuçları Türkiye'nin yargıdaki hâlini gözler önüne serdi.


27 bin 537 kişinin katıldığı arabuluculuk sınavına giren eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın sınavdan 72 alarak başarısız olduğu ortaya çıktı.

91 ve üstünde puan alan 6 bin 271 adayın kazandığı arabuluculuk sınavına çok sayıda akademisyen, yargı mensubu ve siyasetçi katılmıştı.


Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı sonuçlarına göre, sınava giren AKP’li milletvekilleri baraj puanı olan 91’e ulaşamayarak ilk 5 bine giremedi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre, sınava giren AKP’li milletvekilleri arasında Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da yer aldı. Sınavda 74 puan aldığı ileri sürülen Yavuz’un durumuyla ilgili sosyal medyadaki esprili paylaşımların, parti kulislerinde de vekiller arasında da en çok konuşulan konuların başında yer aldığı belirtiliyor.

Haberde aktarılana göre milletvekilleri, birbirlerine “Ali İhsan Yavuz’un 74 puanla sınavdan kaldığı ifade ediliyor. Eğer doğruysa bu sınav iptal olur. ‘Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu’ der, bu sınavı yeniletir bu adam” paylaşımını göstererek espri yaptı. 

Haftalardır sınav sorularının önceden iktidara yakın isimlere dağıtıldığı iddia ediliyordu.

Bozdağ’ın puanının yanında “başarısız” ibaresinin yer aldığı kaydediliyor.

Bozdağ’ın danışmanı Bilal Çetin ise, “Bekir Bey arabulucu sınavına kesinlikle girmedi” iddiasını öne sürmüş. Ancak sınav sonuç belgesinin paylaşılması üzerine Çetin'in, daha sonra telefonlara yanıt vermediği belirtiliyor. 

Sınavada başarısız olan isimlerden birinin de Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın bağlı bulunduğu Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar olduğu ve 88 puanla başarısız sayıldığı bilgisi aktarılıyor.

Sınavda 9 bin 557’nci olan Öztatar’ın, kişisel veri sayılan TC kimlik numarasının çalındığını iddia ederek bilgileri bulup paylaşanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağı söyleniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ