AKP’li Turan’dan Kaz Dağları yorumu: Süreç iyi yönetilemedi

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kaz Dağları’nda altın arama çalışmaları nedeniyle meydana gelen çevre katliamına ilişkin ‘ilgililerin süreci iyi yönetemediğini’ söyledi.
Twitter’dan yaptığı açıklamada yapılan eylemleri eleştiren Turan, kesilen ağaç sayısına ilişkin ise şunları söyledi: “Kesilen ağaç sayısı asla 195 bin değil, 13 bin. Şimdiden iki farklı noktada 14 bin yeni fidan dikildi. Ayrıca madenin çıkarılmasından sonra tüm sahanın sözleşme gereği yeniden ağaçlandırılmasını tüm hemşehrilerimizle beraber yakından takip edeceğiz.”

‘İlk ruhsat verildiğinde AKP bile yoktu’

Maden sahasının Kaz Dağları’na 40 kilometre mesafede olduğunu belirten Turan, ilk ruhsatın AKP’nin kuruluşundan önce verildiğini vurgulayarak “İlk ruhsat 12 Mart 2001 tarihli. (AK Parti daha kurulmamış bile). Tüm kurumlar süreci hassasiyetle takip ediyor. ÇED Raporuna aykırı bir adıma asla izin verilemez” dedi.


‘Ağaçları iki yıldır kesiyoruz, neden şimdi eylem yapıyorsunuz?’

Ağaç kesiminin iki yıldır devam ettiğini ifade eden AKP grup başkanvekili şu ifadeleri kullandı: “Bugün şehrimize Kaz Dağları hassasiyeti için geldiğini iddia eden misafirlerimizin hiç birinin aklına, ‘İki yıldır ağaç kesilirken eylem yapmadık da kesim bittikten sonra eylem yapıyoruz, bugün eylem yapmanın ağaçlara faydası yok. Peki kime faydası var?’ diye sormak gelmedi mi!?”

‘Hem maden çıksın hem eylem yapalım nasıl bir mantık’

AKP’li Turan, CHP’lilerin de maden arama faaliyetlerinde yer almalarına rağmen eylem yapmalarını eleştirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bununla birlikte konunun Atikhisar Barajı (şehir suyu) ile yakından uzaktan ilgisi yok. Alakası varsa eylemlere öncülük yapan CHPli Mrk Bld’si neden itfaiye ruhsatı başta kendi yetkisindeki her konuda olumlu rapor/izin verdi. Hem maden çıksın hem eylem yapalım nasıl bir mantık. Bugün Çanakkale’mizde çoğu CHP üyesi iş adamlarımızca sekiz bölgede maden arama, 11 farklı bölgede kömür, 40’ın üzerinde ise mermer ocağı çalıştırılmakta. Yol, baraj, gölet, elektrik hattı gibi hemen hepsinde de benzer ağaç kesimi olmasına rağmen neden bir tepki gösterilmedi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ