AKP’li Kuzu milletin değil mafyanın vekilliğini yapmış

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile yakın ilişkisi ortaya çıkan AKP’li Burhan Kuzu’nun “Hanımağa” lakabıyla tanınan Güniz Akkuş’u makamında ağırlayıp, makam aracını tahsis edip fotoğraflar çektirdiği belirlendi.


İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile ilişkileri fotoğraf ve HTS kayıtlarıyla ortaya çıkan eski AKP milletvekili Prof. Burhan Kuzu’nun yeraltı dünyası ile ilişkisinin Zindaşti ile sınırlı olmadığı öğrenildi. Kuzu’nun kendisini “Hanımağa” olarak tanıtan ve son dönemde mafya babası Sedat Peker’i tehdit etmesiyle gündeme gelen Güniz Akkuş’u Meclis’te Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptığı dönemde makamında ağırladığı ortaya çıktı.
“BARONLA İŞİM OLMAZ” DEDİ, HANIMAĞA’NIN HADİMİ OLMUŞ

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre katıldığı bir canlı yayında, “Benim baronla filan işim olmaz. Bulunduğum konum buna müsait değil, mizacım müsait değil. Sigara bile bilmem, beni bilen bilir” şeklinde açıklamalarda bulunan eski AKP milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun suç örgütü lideri Sedat Peker’i tehdit eden, hanım ağa lakaplı mafya Güniz Akkuş’u TBBM’deki makamında ağırladığı ortaya çıktı.

KUZU’NUN MAKAMINI DA VE ARACINI DA KULLANMIŞ

Akkuş, o dönem Kuzu’ya ait olan makam odasında Kuzu’nun koltuğunda oturdu. Ayrıca Kuzu’ya tahsis edilen makam aracına da bindi. Odada ve makam aracında çektiği fotoğrafları ise sosyal medya hesabından paylaştı. Kuzu, Güniz Akkuş’un AKP’den milletvekili aday adayı olduğu dönemde kendisinden destek istemek için Meclis’e geldiğini savundu.

“İÇİŞLERİ BAKANIMIZ DA SEVİYOR BENİ”

Güniz Akkuş ise gazetemize yaptığı açıklamada, söz konusu fotoğrafların Burhan Kuzu’yu ziyaret ettiği sırada çekildiğini söyledi. Akkuş, “Ben 3 dönem milletvekili aday adayıydım. Bütün bakanlar ve milletvekilleriyle oturup kalktım. İçişleri Bakanımız bile seviyor beni. Benim tüm bakanlarla resmim var. Kuzu’nun makam aracına bindim. Milletvekili aday adayı olunca görüşmelere vs. gidiyoruz. Makam aracına tabii bineriz” dedi.

“BURHAN HOCA BANA ŞAKA YAPARDI”

Burhan Kuzu ile aralarının çok iyi olduğunu belirten Akkuş, “Burhan Hocam bana şaka yapardı. Ben karate Türkiye şampiyonuyum. O da Anayasa Komisyonu Başkanı’ydı. Burhan Hocam derdi ki, ‘Senle kurula girelim beni kızdıranlara tekme at.’ Düşmanlarım, Sedat Peker yanlıları bana çamur atıyor. Ben mafya değilim” dedi. Hakkında “çete kurmak”, “haraç almak” gibi çeşitli suçlardan verilen 22 yıl hapis cezası ile ilgili soruya da Akkuş, Yargıtay’ın hapis cezasını bozduğunu söyledi.

KUZU, YARGIYI KİMLERİN ARADIĞINI AÇIKLAMALI

İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AKP’li Kuzu’nun, uyuşturucu baronu İranlı Zindaşti’nin tahliye edilmesiyle ilgili “Türkiye’de yargıyı arayan ne ilk ne de son siyasetçi benim, bunlar doğal şeyler” sözlerine tepki gösterdi. Dervişoğlu, “Demek ki kendi işledikleri suça yasal düzenleme yaparak bir kılıf hazırlamışlar. Burhan Kuzu’da eğer fikir namusu var ise kendisi siyasetçi kimliğin ötesinde de akademisyen; bilimsel bir namusa sahipse kendinden önce arayanları ve kendinden sonra da aramaya devam edenleri açıklamalıdır” dedi.

KUZU HAKKINDA 5 YIL HAPİS İSTENİYOR

6 Nisan 2018’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan İranlı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti 3 adamıyla “adam öldürmek”, “cinayete azmettirmek” suçlarından tutuklanmıştı. 6 ay tutuklu kalan Zindaşti, gece yarısı kararıyla tahliye edilmişti. Savcılık tahliyeye itiraz etse de Zindaşti ve adamlarına bir daha ulaşılamamıştı. İddiaya göre Kuzu, Zindaşti’nin tahliyesi için hâkimlere baskı yapmıştı. Kuzu hakkında başlatılan soruşturma iki önce ay tamamlandı ve “nüfuz ticareti” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ