AKP’li eski bakan Avcı eğitimdeki başarısızlığı öğretmenlere yükledi

Eğitimde başarısızlığı kabul eden Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bunun nedenin eğitimsiz öğretmenler olduğunu öne sürdü. Eğitimdeki sorunların çözümü için öğretmenlerin eğitilmesi gerektiğini savundu.


Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitimdeki genel başarısızlık gibi AKP’nin hızla çoğalttığı okullardan olan imam hatip okullarında eğitim kalitesinin düştüğüne dikkat çekti. “Orada ciddi derlenip, toparlanmaya ihtiyaç olduğu görülüyor” diyen Avcı, eğitimdeki sorunların çözümü için ilk başta öğretmenlerin eğitilmesi gerektiğini savundu.

İLK BAŞTA ÖĞRETMENLERİN EĞİTİLMESİ GEREKİR


ANKA’da yer alan habere göre, Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Cihannüma Derneği’nin çevrimiçi etkinliğine katıldı. Eğitimdeki sorunların çözümü için ilk başta öğretmenlerin eğitilmesi gerektiğini savunan Avcı, “Bence bu işin düğümlendiği nokta öğretmen eğitimidir, öğretmen niteliğinin arttırılması” dedi. Avcı, kendi dönemlerinde öğretmen akademisi kurmak istediklerini aktararak, “Buraya öğretmen adayları KPSS vb. puanlarla değil, öğretmen akademisine girme başarısıyla alınsın. Ama bilsinler ki burayı bitirdiklerinde öğretmen olacaklar” dedi.VELİLER BİLİR BİLMEZ HER İŞE KARIŞIR

Avcı, Türkiye’deki eğitimde veli problemi de olduğunu söyleyerek, “Bilir bilmez her şeye karışırlar. Öğretmenler bu konuyu bilirler” dedi. Avcı koronavirüs sürecine Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlıklı yakalandığını ileri sürerek, “Altyapı hazırlanmamış olsaydı, şu anda eğitim tam anlamıyla felç olmuştu” dedi.

İMAM HATİPLERDE EĞİTİM KALİTESİ DÜŞTÜ

İmam hatip liselerinde eğitim kalitesinin düştüğünü ifade eden Avcı, “Kafka’nın çok güzel bir sözü var: Su yayıldıkça sığlaşır. Bugün aramızda o mekteplerde okumuş arkadaşlar var, mukayeseyi yapabilirler. Bundan 20 sene önceki imam hatip okullarıyla, bugünkü imam hatip okulları arasında bütün teknik imkanlara rağmen, eğitim kalitesi bakımında kabili kıyas olmadığını işin içinde olan arkadaşlar söylüyorlar. Orada ciddi derlenip, toparlanmaya ihtiyaç olduğu görülüyor. Tıpkı Anadolu ve teknik liselerde olduğu gibi” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ