AKP önünden kovulan anne: Biz bu ülkenin insanı değil miyiz nereye gidelim?

AKP önünden kovulan harbiyeli annesi Fatma Okka, “Diyarbakır’da anneler oturuyor, CHP önünde işçiler oturuyor ama AKP önünde biz oturamıyoruz. Biz bu ülkenin insanı değil miyiz nereye gidelim” dedi.
İstanbul Hava Harp Okulunda öğrenciyken, 15 Temmuz’un ardından gözaltına alınarak tutuklananların aileleri, önceki gün adalet talebiyle AKP İstanbul İl Başkanlığı önünde gitti. İl binası önüne alınmayan aileler, polisin kurmuş olduğu barikatların önünde bir süre oturma eylemini sürdürdü.


SİZİN MUHATABINIZ BURASI DEĞİL!

Adalet talebinde bulunan ailelere polis “Sizin muhatabınız burası değil. Gidin yargı yolu talebinizi dillendirin” dedi. Parti binası önünden kovulan aileler aynı gün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önüne giderek basın açıklaması düzenledi. AKP İl binası önünde bir araya gelen ailelerden ve Hava Harp Okulu öğrencisi Burak Okka’nın annesi Fatma Okka (44), yaşadıklarına ilişkin konuştu.

3 YILDIR GİTMEDİĞİM KURUM KALMADI

Oğlunun 3 yıl önce “tatbikat var” denilerek göreve çıkarıldığını ve 15 Temmuz sonrasında tutuklanarak Silivri 2 No’lu Cezaevine gönderildiğini anlatan Okka, “Oğlum 3 yıl 2 aydır Silivri zindanında 4 duvar arasında çürümeye mahkum edilmiş. Haksız, hukuksuz bir şekilde tutuluyor” dedi. Kimsenin çocuklarına sahip çıkmadığından yakınan anne Okka, 3 yıldır adalet aramak için gitmediği kurumun kalmadığını kaydetti.

ÇOCUĞUMUN KARŞISINA ÇIKMAYA UTANIYORUM

Okka, “Artık çocuğumun karşısına çıkmaya utanıyorum” diyen anne Okka, “Çocuklarımıza ağırlaştırılmış müebbet verildi. 15 Temmuz akşamı generaller, rütbeliler düğünde orda burada gezerken bizim çocuklarımızı neden oralara götürdüler? Generaller içeriden çıkıyor bizim çocuklarımız müebbet hapis ile yargılanıyor” diyerek tepki gösterdi.

ÜSTTEN EMİR GELDİ DEFOLUN GİDİN DİYEREK BİZİ KOVDULAR

Çocuklarını TSK’ye teslim ettiklerini sözlerine ekleyen Okka, “Biz önceki gün bunun için AKP il binasının önüne gittik ve burada sesimizi duyurmaya çalıştık. Yarım saat sonra ‘üsten bir emir geldi’ diyerek önce bizlere Genel Tarama Bilgisi (GBT) yaptılar ardından bizi oradan kovdular. Nereye gideceğiz? Polis bizi parkta bile oturtmadı. Polis amiri, ‘defolun gidin’ diyerek bizi il binasının oradan kovdular. Metrobüse kadar 10 polis eşliğinde götürüldük. Biz bu ülkenin insanı değil miyiz? Nereye gidelim?” diye sordu.

BİZİ DİRİ DİRİ MEZARA KOYDULAR ADALET İSTİYORUZ

HDP önündeki annelerin eylemine değinen Okka, “Oradaki annelere serbest bize yasak. Bizi gözaltına almakla tehdit ettiler. Bizimle görüşmeye gelen basın çalışanları da polis zoruyla alandan uzaklaştırıldı. Yetkili birileri tarafından açıklama yapılana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz. Bizi diri diri mezara koydular. Her anne evladı hür olsun ister. Biz anneler olarak çocuklarımızla yaşamak istiyoruz. Adalet istiyoruz” ifadesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ