AKP ile MHP seçim barajında anlaştı, daraltılmış bölgede anlaşamadı

AKP ile MHP seçim barajının yüzde 7 olması konusunda anlaşırken daraltılmış seçim bölgesi sisteminde ise anlaşamadı.


AKP ile MHP seçim barajının yüzde 7 olması konusunda anlaşırken daraltılmış seçim bölgesi sisteminde ise anlaşamadı. MHP, bu durumda fazla oy alan partinin tüm milletvekillerini alacağını ve Meclis’in iki partili sisteme döneceğini gerekçe göstererek öneriyi kesin olarak reddetti.

AKP’nin muhtemel bir seçimde cumhurbaşkanlığını kaybetmesi durumunda, Meclis çoğunluğunu elinde tutmak amacıyla getirmek istediği daraltılmış bölge sistemi MHP’ye takıldı.


TBMM’nin tatile girmesinin hemen ardından AKP ve MHP arasında hızlanan seçim yasası değişikliği hazırlıklarında uzlaşı sağlanamadı. İki parti kurmaylarının çok sayıda konuda fikir ayrılığı yaşadığı öğrenilirken kesin olarak anlaşılan tek konunun yüzde 7 seçim barajı olduğu ifade edildi. Dar bölge, daraltılmış bölge, seçim kurullarında yetki paylaşımı ve ittifak içi baraj konularında MHP ile aynı çizgiye gelemeyen AKP’nin bu düzenlemeleri rafa kaldırdığı ifade edildi.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, dar bölge ve daraltılmış bölge konusuna MHP itiraz etti. Bu sisteme geçilmesi durumunda MHP’nin milletvekili sayısının çok düşeceği tahmin ediliyor. Her seçim çevresinin bir milletvekili ile temsilini esas alan dar bölgede ve 3 ile 4 milletvekilinin bir seçim çevresini oluşturduğu daraltılmış bölgede milletvekili sayısının düşeceği hesaplamalarını yapan MHP, ittifak ortağı AKP’ye bu fikre sıcak bakmadıklarını iletti. AKP ise özellikle daraltılmış bölge tanımında değişiklik yapılarak milletvekili sayısının 3 ve 4 yerine 6 veya 7 olmasını önerdi. MHP, bu durumda fazla oy alan partinin tüm milletvekillerini alacağını ve Meclis’in iki partili sisteme döneceğini gerekçe göstererek öneriyi kesin olarak reddetti.

YSK’DA DEĞİŞİKLİK YAPILYAMACAK

Bir diğer anlaşma sağlanamayan değişiklik önerisi, seçim kurullarının yapısına yönelik oldu. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yetkilerinin artırılması, Yargıtay’ın görev alanındaki üyelik sicillerinin ve teşkilatlanmanın YSK’ye devredilmesi ile il ve ilçe seçim kurulu başkanlarının YSK tarafından atanmasına yönelik değişiklikler de rafa kaldırıldı. Bu konuda AKP’nin çekincelerinin bulunduğu, değişiklikleri “kamuoyuna anlatamama” düşüncesinin bu durumda etkili olduğu kaydedildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, yapılacak değişiklerin iktidarı kurtarmayacağını belirterek, seçim sistemleri ile uğraşan iktidarların kaybetmeye mahkum olduğunu kaydetti. Erkek, “Seçim barajı tamamen kaldırılacak olsaydı o zaman bu düzenlemelerin demokratikleşme adına yapıldığı kabul edilebilirdi fakat ortada böyle bir durum yok. Artık bu iktidardan demokratikleşme beklemek hayal olur. Dertleri bir seçim daha kazanmak. Vatandaşların sorunlarını çözmek gibi bir dertleri yok. Ancak kendi aralarında anlaşamadıkları duyumlarını biz de alıyoruz” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ