AKP iki seçim arasında 104 lüks aracı iade etmiş

31 Mart yerel seçimlerinde gündeme gelen 7 Haziran sürecinde de tartışmaların odağına oturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde AKP döneminde alınan lüks makam araçları gündemdeki yerini koruyor.


Ekrem İmamoğlu yönetimi geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki (İBB) ihtiyaç fazlası tüm araçları Yenikapı Meydanı’nda sergilemişti. Ancak bu sergiye ilişkin “Lüks araçlar nerede?” soruları sorulmuştu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre lüks makam araçları iki seçim arası dönemde iade edili. İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin ardından 7 Haziran’da tekrar yapılacak seçime kadar AKP yönetiminin 542 aracı iade ettiği ortaya çıktı. Bu 542 aracın 104’ü lüks araç kategorisinde yer alıyor. Bu araçlar arasında değeri ortalama 250 bin lirayı bulan Audi A6 marka arabalardan Volkswagen Passat marka arabalara kadar onlarca araç kiralanmış.


İade edilen lüks araçlar arasında 31 adet Opel Insignia, 15 adet Skoda SüperB, 37 adet Volkswagen Passat ve 18 adet de Caravelle 8+1 marka araç var. Bu araçların çoğunlukla mayıs ayında iade edildiği öğrenildi.

Arabaların modellerinin de 2015 ile 2018 yılı arasında değiştiği belirtiliyor.

Bu lüks araçların dışında 175 adet Renaolt Clio Sport, 57 adet ise Renault Megane gibi başka markalardan araçlar da var.

İBB CHP Grup sözcüsü Tarık Balyalı şunları söyledi:

“1717 makam aracını biz uydurmadık. İBB’nin bir önceki yönetimi tarafından hazırlanan 2019 yılı performans programından aldık bu veriyi. 31 Mart-23 Haziran seçimleri arasında 524 araç iade edilmiş. Sergilenen araçları beğenmeyip lüks makam aracı arayanlar iki seçim arası iade edilen bu araçlara bakabilir. Bu araçların kimler tarafından kullanıldığını araştıracağız. Maliyetlerini hesaplayacağız. İstanbul halkının parası nasıl lüks araç kiralamalarıyla çarçur edilmiş ortaya çıkaracağız."

İBB’ye bağlı kuruluşlar İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde ihtiyaç fazlası olarak nitelendirilen 730 araç geçen günlerde Yenikapı Miting alanında sergilenmişti. İsraf araçlarına ilişkin günlerce süren tartışmalarda AKP’liler sergilenen araçların hizmet araçlarını olduğunu, aralarında lüks makam araçlarının bulunmadığını söylemişti. İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, Yenikapı’da sergilendikten sonra iade edilecek 730 araçla birlikte toplam 1247 aracın sistemden çıktığını duyurmuştu
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ