AİHM tarihinde hak ihlali rekoru: Türkiye birinci sırada

Gazetecilerin, siyasetçilerin, akademisyenlerin cezaevinde olduğu Türkiye, AİHM’de hak ihlali rekoru kırıyor.


AİHM’de Türkiye hakkında verilen ifade özgürlüğü ihlali yüzde 471 oranında arttı. AİHM tarihinde ise Türkiye en fazla hak ihlali kararı verilen ülke oldu. 

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) raporunda, Türkiye’ye verilen hak ihlali kararlarındaki artış dikkati çekti. Rapora göre Türkiye hak ihlalinde Rusya’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Buna göre 2016 yılında 77 olan hak ihlali, 2018 yılında 140’a yükseldi. 


Rapora göre, 2018 yılında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 11’inci Maddesi’nde yer alan toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma özgürlüğünün ihlal edildiğine dair 11 karar alındı. Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma özgürlüğü ihlali 2016 yılına oranla yüzde 120 arttı.

AİHM’de Türkiye tarafından yapılan başvurular kapsamında incelenmeyi bekleyen 7 bin 100 başvuru var. Türkiye bu sayı ile AİHM’e en çok başvuru yapan ülkeler sıralamasında dördüncü sırada yer aldı. İlk sırada ise 11 bin 750 başvuruyla Rusya yer aldı.

Türkiye’de özgürlük ve güvenlik hakkı ihlali de 2016 yılına göre yüzde 31 arttı. Özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiği yönünde 2016 yılında 22 karar alınırken 2018 yılında bu sayı 29’a yükseldi. 

Raporda kötü muamele rakamlarındaki artış da dikkat çekti. Türkiye tarafından kötü muamele yasağı ihlali hakkında 2017 yılında iki defa, 2018 yılında 11 defa karar alındı.

Raporda, Türkiye’nin ifade özgürlüğü alanındaki hak ihlallerinde ciddi artış dikkat çekti. Türkiye hakkında ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine dair 2016 yılında yedi karar alınırken, bu rakam 2018 yılına gelindiğinde 40’a yükseldi. İfade özgürlüğü hakkı böylece son üç yılda yüzde 471 oranında arttı. 

Özel hayatın ve aile hayatının gizliliği ilkesi ihlali hakkında ise 2018 yılında sekiz karar verildi. Bu hakkın ihlalindeki artış oranı ise yüzde 50’ye ulaştı. Etkin soruşturmanın yapılmaması nedeniyle de 10 kez hak ihlali kararı verildi. Bir önceki yıla oran yüzde 50 arttı.

Rapora göre Türkiye en fazla hak ihlali kararının verildiği ülke oldu. AİHM kurulduğu günden itibaren Türkiye 3 bin 128 hak ihlali ile zirvede. İkinci sırada Rusya, üçüncü sırada ise İtalya yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ