AİHM, Balyoz davasıyla ilgili başvuruyu usulden reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’de ‘Balyoz davasıyla’ ilgili 2010 yılında yapılan başvuruyu esasa girmeden usulden incelemeyi reddetti.
Euronews’in haberine göre AİHM, emekli Orgeneral Çetin Doğan ve 2015 yılında hayatını kaybeden emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak’ın yaptıkları ortak başvuruyu bugün karara bağladı.


AİHM, yargılamalar öncesi 1 yıl 10 ay cezaevinde kalan Çetin Doğan ve 18 ay cezaevinde kalan Çakmak’ın başvurusuyla ilgili olarak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) tutukluluk ve gözaltı şartlarıyla ilgili 5. maddesinin 4 fıkrasının ihlal ettiği yolundaki şikayetin incelenmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu açıkladı.

AİHM oy birliğiyle aldığı gerekçeli kararında başvuruyu esasa girmeden usulden incelemeyi reddettiğini açıkladı.

“Başka bir uluslararası kuruluşa da şikayet edildi”

AİHM, buna gerekçe olarak başvuru sahiplerinin, AİHM dışında başka bir uluslararası kuruluşa da şikayette bulunmasını ve bu kuruluşun başvuru ile ilgili karar açıkladığını ve yine buna ilişkin daha önce aldığı kararları emsal olarak gösterdi.

Başvuru sahiplerinin BM İnsan Hakları Komitesi Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’na da başvuru yaptığını ve grubun, 2013 yılında görüşünü açıkladığını kaydeden AİHM, uluslararası sözleşmelere göre başka uluslararası bir kurumun baktığı şikayeti esasa girmeden usulen incelemeye alamayacağı belirtirken, bu konudaki içtihada da dikkati çekti.

Başvuru sahipleri, kamuoyunda Balyoz davası olarak bilinen, 2003 yılının mart ayında ortaya çıkan ve 1. Ordu Komutanlığı’nda dönemin Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmek amacıyla hazırlandığı iddia edilen askeri darbe planıyla ilgili tutukluluk süreçlerinde, insan hakları ihlali yapıldığı şikayetinde bulunmuştu.

Başvuru sahipleri, duruşma öncesi haksız ve hukuksuz gördükleri tutukluluğa itiraz edemedikleri suçlamasında bulunmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ