‘Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 41 bin lira verilecek’

İçişleri Bakanı Soylu, "Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek" dedi.


Elazığ Sivrice’de cuma akşamı meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bölgede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Adalet Bakanı Adbulhamit Gül kabinedeki diğer bakanların katılımıyla son durumu bir basın toplantısıyla kamuoyuna bildiriyor.

948 ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

“Depremden hemen sonra başlayan arama kurtarma çalışmaları sonrası 45 vatandaşımızı enkaz altından sağsalim çıkarabildik. 35 vatandaşımızı Elazığ’da 4 vatandaşımızı da Malatya’da kaybettik. Şu ana kadar 948 artçı deprem meydana geldi. Bu depremlerin 21’i, 4 ve üzeri.

“41 BİN LİRA YARDIM YAPILACAK”

Şu ana kadar 2000 üzerinde hasarlı bina söz konusu. Kira yardımı yapacağız. Ama bu kadar kiralık ev bulunamayacağı için, barınma merkezleri de oluşturuyoruz. Buna ilaveten Elazığ merkez Aşağı Holpenk’te 1000 konteynerlik geçici konaklama merkezinin yapımına başlandı. Bin ailenin barınacağı bir yeri hazırlıyoruz. Tüm altyapısıyla beraber bir konteyner kent oluşturuyoruz.

Evi tamamen yıkılan vatandaşlarına eşyalarını almak için izin vermeyeceğiz. Eşya yardımı olarak 30 bin lira acil kira 11 bin lira ödeme yapılacak. Toplam 41 bin lira yardım yapılacak. Köy evleri için 16 bin lira destek vereceğiz.

“DİYARBAKIR ANNELERİNE TEŞEKKÜR EDERİM”

Dün akşam TV8’de çok ciddi bir bağış kampanyası yapıldı. 2 milyondan fazla kişi SMS desteği verdi. Son teşekkürüm Diyarbakır annelerine. Atkı ve bere örerek yardım yapıyorlar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ