'Af yasası' iptal: 65 Yeni cezaevi 2020'de açılacak

MHP'nin kamuoyunda 'af yasası' olarak bilinen kanun teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet Bakanı’na "altı suça asla indirim yapılmayacak" talimatının ardından geri çekildi.


Yandaş Türkiye'nin haberine göre Ceren Özdemir’in vahşice katledilmesinden sonra AKP’de bazı suçlarla ilgili ceza indirimi öngören infaz paketini rafa kaldırma eğilimi ortaya çıktı. Cezaevlerindeki doluluk için bulunan ilk çözümün ise 2020'de açılacak olan 65 yeni cezaevi olacağı ifade ediliyor.

AKP'de Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, kamuoyunda büyük bir infiale yol açan Ceren Özdemir cinayetini gündeme getirdi. Gündoğdu “Böyle bir ortamda ceza indiriminden söz etmek hiç doğru olmaz” değerlendirmesini yaptı. Bazı Grup Yönetimi Kurulu üyeleri de “Bu kaçıncı cinayet? Adamlar bir yolunu bulup iyi hâl indirimi, yok açık cezaevi imkânı diyerek elini kolunu sallayarak ortada dolaşıyor. Cezalarda indirim yapılması yerine bu konuların düzenlenmesi gerekir” görüşünü dile getirdi.


Toplumda büyük bir infial varken ceza indiriminin tartışılmasına itiraz eden milletvekilleri, grup yönetiminden, infaz paketinin Cumhurbaşkanı ile görüşülerek gerekirse rafa kaldırılmasını talep etti. Toplantıda grup başkanı Naci Bostancı da görüşleri Cumhurbaşkanına ileteceğini söyledi.

Parti kaynakları, ceza infaz sisteminde eğer bir düzenleme yapılacaksa, açık cezaevine geçme ve iyi hâl indirimlerine dair şartların ağırlaştırılmasına yönelik bazı adımların da kapsama alınabileceğini dile getirdi.

Hem iyi hâl indirimi hem de açık cezaevi imkânının ‘istisnai durumlar’ hariç kullandırılmamasının tartışıldığı belirtildi. AKP kaynakları, başta kadına ve çocuğa yönelik şiddet, tecavüz, mükerrer işlenen suçlar ve ağır suçlar sebebiyle verilen cezalarda açık cezaevi imkanı ve iyi hâl indirimi yolunun kapatılmasının düşünüldüğünü ifade ediyor.

Haberde yer alan detaylara göre Türkiye'deki cezaevlerinde 65 binden fazla kapasite aşımı var. Bu sorunun da af yoluyla değil, açılacak yeni cezaevleriyle giderileceği aktarılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ