Adalet yürüyüşüne hazırlanan Melek Çetinkaya: Bu bir annenin feryadı

Müebbet hapis cezası verilen askeri okul öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, “adalet” için Ankara’dan Silivri’ye yürümeye hazırlanıyor. Milletvekilleri, STK'lar, KHK'lılar ve eşi de yayında yürüyecek...
15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen askeri okul öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, “adalet” için Ankara’dan Silivri’ye yürümeye hazırlanıyor.


Sadece kendi oğlu için değil, hukuksuzluğa maruz kalan herkes için 19 Ocak’ta Ankara Güvenpark’tan yürüyüşüne başlayacak Çetinkaya’nın eylemine milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, KHK’lılar ve yakınları ile benzer kaderi paylaşan anneler katılacak.

13’üncü günün sonunda oğlunun 40 aydan fazla tutuklu olduğu Silivri’ye ulaşmayı hedefleyen Çetinkaya, Kronos‘a konuştu.

NEDEN BU YOLU YÜRÜMÜYORUM?

Adalet yürüyüşü ile ilgili kararı yaklaşık bir ay önce bir Aralık günü Silivri dönüşü aldığını kaydeden Çetinkaya, o günü şöyle anlatıyor:

“Yaklaşık 3,5 yıldır Silivri’ye gidip geliyorum. Geçen ay açık görüşten dönerken, neden bu yolu yürümüyorum, dedim kendi kendime. Üstelik bunu sadece oğlum için değil, haksızlığa ve hukuksuzluğa maruz kalan bebekler, çocuklar ve kadınlar için, KHK’lılar için de yapabilirdim. Hemen, ne zaman olabilir, diye düşündüm. Okulların tatile girdiği 15 günlük tatil uygundu. Belki gelmek isteyenler olabilirdi, onlar için zaman engeli olmasın istedim.
EŞİM KARŞI ÇIKIYORDU, ŞİMDİ BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ

Çetinkaya, 12 yaşındaki oğlu Kerem’i de düşündüğünü, çünkü son dönemlerde onu ihmal ettiğini belirterek, “Mesela onu da bir yakınımıza daha kolay bırakabilirim.” diyor.

Ankara’dan Silivri’ye yürüme fikri için hem eşini hem de oğlunu ikna ettiğini ifade eden Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya, “Elbette kolay olmadı. Özellikle eşim büyük bir mes’uliyet altına girdiğimi, bu eylemi yapmamam gerektiğini söyledi. Ben de ısrarcı oldum. Ne olursa olsun bu etkinliği gerçekleştirmek istediğimi belirttim. Eşim şimdi, “Ben de katılacağım!” diyor. İlk kez kamuoyu önüne çıkmış olacak. Beni sokakta görenler hep eşimi soruyordu, onlar da tanışmış olacak. Belki birlikte gözaltına alınacağız. Benim yaşadığım deneyimleri o da benimle birlikte yaşayacak. Oğlum da, “Anne, hep aklım sende kalacak.” dedi. Farklı endişeler duyuyordu, onun da rızasını aldım ve 19 Ocak’ta yola çıkıyorum.

HABERLERİ BİLE İZLEMEZDİM, SOKAKLARDAYIM

Daha önce sıradan bir ev hanımıyken kendini sokakta hak ve adalet talep eden biri olarak bulduğunu belirten Çetinkaya, şöyle devam ediyor: “Hayat… Hayat şartları bizi buraya getirdi. Biliyor musunuz, ben televizyonda haberleri bile izlemezdim.”

Kendisine şimdiden destek mesajları geldiğini söyleyen Melek Çetinkaya, “KHK’lı arkadaşlar var, birlikte eylem yaptığımız dostlarımız, onlar de geleceklerini ve bana destek vereceklerini söylediler. Cemal Yıldım, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Mahmut Konuk mesela… Başta sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu olmak üzere milletvekilleri yanımda olacaklarını ifade ettiler. Furkan Vakfı gönüllüleri, Barış Akademisyenleri, İHD… Erlerin ve Harbiyelilerin ailelerinden bazıları, yani yalnız karar verdim ama yalnız yürümeyeceğim. Ama tek başıma kalsam da vazgeçmeyeceğim, bu yürüyüşü yapacağım.” şeklinde konuşuyor.

BU EYLEM DEĞİL, BİR ANNENİN FERYADI

Planladığı yürüyüşün geçtiğimiz yıllarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünden farklı bir eylem olduğunun altını çizen Çetinkaya, “Bu aslında bir eylem bile değil, bir annenin feryadı! Bizim gibi bağrı yanık annelerin seslerini duyurmak için attıkları bir çığlık… Sadece önlüklerimizi giyip yola düşeceğiz.

ONLAR YÜRÜTMEYECEK, BİZ YÜRÜMEK İÇİN GAYRET EDECEĞİZ

Hükümetin ve kolluk güçlerinin yürütmeme ihtimalini düşündüklerini ama bir B planı olmadığını söyleyen Melek Çetinkaya, “Hep olduğu gibi, onlar yürütmeyecek, biz yürümek için gayret göstereceğiz.” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Günlük bir yürüme planım var. Eğer gözaltına alınırsam, bir gün sonra nerede olmam gerekirse yürüyüşe oradan başlayacağım. Bunu yapmak, sesimizi duyurmak zorundayım. Bakalım, bir de bunu deneyeceğiz. Adalet gelmezse bundan sonra başka arayışlar içinde de olacağız. Adalet gelinceye kadar… Biz bu işten vazgeçmeyeceğiz. Yürüyüşten sonra günübirlik başka eylemler yapacağım.”

SAYIN METİN FEYZİOĞLU’NUN ÖĞÜDÜNÜ TUTUYORUM, SESSİZCE HAKKIMI ARIYORUM

“Basına bir çağrı yapmak istiyorum, ana akım medyaya… Gerçi ana akım medya da kalmadı. Fark etmez, A Haber gelsin, onları da aramızda görmek istiyoruz.

Biliyorsunuz, yaz aylarında sayın Metin Feyzioğlu ile görüşmüştüm. “Askeri okul öğrencilerden haberim var demişti bana. Ben de, ‘Var ama hiçbir şey yapmıyorsunuz’ demiştim. Bana, ‘Zamanı var’ diyerek, ‘Sesiniz çok çıkıyor, biraz sessiz olun, Cumhurbaşkanıyla görüşün’ demişti. O günden bugüne aylar geçti, Cumhurbaşkanı randevu taleplerimizi kabul etmedi. Görüşemedik… Artık başka çare kalmadı. Sesimizi bu şekilde duyuracağız. Zaten sesimizi sessizce duyuruyoruz. Taşkınlık yapmıyorum, kamu malına zarar vermiyorum, devletin memurlarına hakaret etmiyorum. Taş yok, bıçak yok… Sadece adalet diye haykırıyorum. Metin Beyin öğüdü aklımda, sessizce hakkımı arıyorum!

 İŞTE YÜRÜYÜŞ PROGRAMI

19 Ocak’ta Ankara Kızılay’daki Güvenpark’tan başlayacağım. İki gün Ankara’nın şehir içine yürüyeceğim. Saat 13.00 ile 17.00 arasında sürecek bu yürüyüşler. Her gün yaklaşık 6-15 km arasında bir yürüyüş olacak. Yürüyüş 12 gün sürecek. 13. gün sabah Silivri Cezaevi önünde olacağız.


Kaynak: KRONOS
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ