Adalet Bakanlığı, hapishanede ölen Avıalan için verilen önergeleri görmezden gelmiş

Tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi'nde yaşamını yitiren ağır hasta tutuklu Mustafa Barış Avıalan için HDP'li Gergerlioğlu'nun üç kez soru önergesi verdiği ancak Adalet Bakanlığı'nın cevap vermediği ortaya çıktı.


18 Temmuz 2016’dan bu yana Ankara Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu olan ve kötü şartlarda altında ağır kalp hastası olan Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan, 15 Ekim’de hayatını kaybetti. Avıalan’ın birçok organı işlevini yitirmesine rağmen infaz erteleme talepleri 7 Ağustos tarihinde reddedilmişti.

“HİÇ Mİ VİCDANINIZ SIZLAMIYOR”


HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Avıalan hakkında üç kez soru önergesi verdiğini ancak cevapsız bırakıldığını söyledi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e seslenen Gergerlioğlu, “Mustafa Barış Avıalan için 3 kez soru önergesi verdim, cevap vermediniz! ‘Ölüyorum’ dedi, kalbi %15 çalışan insan, umursamadınız! Yine ölüm sonrası 2 müfettiş göndererek mi suçu gidereceksiniz? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor ihlal dolu mahpus ölümleri için?” diye sordu.

“HASTA MAHPUSLAR BÖYLE TEKER TEKER Mİ ÖLECEK”

Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Akciğerleri su dolu, böbrek ve pankreastta kist oluşumu, KOAH, Siroz C-seviyede idi ve bu insan rapora rağmen tek kişilik hücredeydi! Yoğun bakımda olmalıydı! Fotosu çıkınca mı vicdansızlık belli olacak? Hasta binlerce mahpus böyle zalimlikle teker teker mi ölecek? Adli Tıp infaz erteleme vermiş, mahkeme karar vermemekte ısrar ediyordu, el birliğiyle hücrede öldürülen bir mahpus daha!”

AKAR’I SUÇLAMIŞTI

İleri derece kalp rahatsızlığına rağmen tahliye edilmediği için Sincan Cezaevi’nde hayatını kaybeden Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan’ın yargılandığı mahkemede verdiği ifadelerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı suçladığı ortaya çıktı.

Genelkurmay Çatı Davası sanıklarından Genelkurmay Personel ve Yönetim Daire Başkanlığında Şube Müdürü eski Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan, TSK’nın ‘Komutan birliğin yaptığı ve yapmadığı her şeyden sorumludur’ kuralının Hulusi Akar tarafından yönerge ve talimatnamelerden çıkarıldığı mahkemedeki ifadesinde söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ